WikiLeaks zveřejnil, jak se v Iráku zabíjeli civilisté

Zahraničí Zahraničí
22. 10. 2010 7:30
Internetový portál WikiLeaks ohlásil na sobotu nové odhalení, katarská televize prý část zveřejnila
Šéfredaktor wikileaks Julian Assange.
Šéfredaktor wikileaks Julian Assange. | Foto: Reuters

Londýn - Internetový portál WikiLeaks, který se specializuje na publikování tajných dokumentů, ohlásil na sobotu nová odhalení.

Zveřejnil 400 000 tajných amerických dokumentů o válce v Iráku.

Vyplývá z nich, že civilních obětí války v Iráku je patrně o 15 000 víc, než se všeobecně odhadovalo. Zachycují také rozsáhlé mučení, jemuž byli vyšetřovaní vystaveni ze strany iráckých bezpečnostních složek a kterému americká armáda jen nečinně přihlížela.

Údaje obsahují jednak podrobnosti o každodenních incidentech, jimiž byly svědky americké síly v Iráku v období od 1. ledna 2004 do konce roku 2009, jednak ale nové poznatky, které poukazují na mnohé "přehmaty" amerických i iráckých ozbrojených sil.

Dokumenty evidují více než 15 000 civilistů, kteří zahynuli v doposud neznámých incidentech. Přestože americké a britské úřední zdroje tvrdí, že neexistuje oficiální bilance civilních obětí, hovoří se o více než 66 000 "nebojových úmrtí" z celkového počtu 109 000.

Vzdali se, byli zastřeleni

Portál WikiLeaks ještě před kompletním zveřejněním zpřístupnil dokumenty řadě světových médií jako televizím CNN, BBC či Al-Džazíra a tisku jako britskému Guardianu, francouzskému Le Mondu, americkému New York Times či německému Spiegelu.

Podle médií dokládají dokumenty řadu případů mučení, znásilňování i vraždění, kterého se údajně dopouštěli na iráckých vězních iráčtí vojáci a policisté. Představují výčet všeho myslitelného fyzického ubližování jak ze středověku. Americké velení prý o těchto násilných aktech vědělo, ale nařídilo svým jednotkám, aby nezasahovaly.

Podle dostupných informací američtí vojáci zastřelili během šesti sledovaných let asi 600 civilistů na kontrolních stanovištích či při palbě na podezřelá vozidla, která považovali za nebezpečná.

Uvádí se také například případ, kdy americké vrtulníky rozstřílely u Bagdádu povstalce, kteří se přitom již vzdávali.

Co přijde po Afghánistánu

Server WikiLeaks už koncem července vyvolal celosvětový rozruch a nelibost americké vlády, když zveřejnil 77 000 tajných zpráv z války v Afghánistánu. Nynější únik informací má být mnohonásobně vyšší.

Americké ministerstvo obrany zveřejnění materiálů kritizovalo. Podle něj může ohrozit bezpečnost Američanů v Iráku a také asi 300 jejich iráckých spolupracovníků. WikiLeaks ale tvrdí, že jména konkrétních osob z dokumentů vymazal.

Podle šéfa NATO Anderse Fogha Rasmussena zveřejnění dokumentů vyvolá velmi nepříjemnou situaci. "Nemohu to komentovat v detailech, ale celkově mohu říct, že podobné úniky mohou velmi negativně ovlivnit bezpečnost vojáků i civilistů," řekl Rasmussen.

Podle mluvčího Davea Lapana jde o "neutříděné informace od vojenských jednotek", které neobsahují žádné strategické informace. Jejich obsahem jsou prý údaje o zacházení s vězni, o konverzaci mezi americkými činiteli a iráckými politiky a o menších bojových operacích "na taktické úrovni".

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 14 minutami

Slib uspořit 80 miliard v rozpočtu trvá, uvedl Stanjura. Letos očekává inflaci přes osm procent

Ministerstvo financí v nové prognóze zhoršilo odhad růstu ekonomiky v letošním roce na 3,1 procenta z listopadových 4,1 procenta. Zároveň úřad čeká proti odhadům z listopadu vyšší průměrnou inflaci za celý letošní rok, a to 8,5 procenta. V listopadu resort počítal pro letošní rok s inflací 6,1 procenta. Prognózu ve čtvrtek zveřejnilo ministerstvo.

Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) zároveň informoval o tom, že na základě nové predikce může úřad v novém rozpočtu pro letošní rok počítat s vyššími příjmy o zhruba 60 miliard korun. "O tyto příjmy nebudeme snižovat náš slib uspořit v novém rozpočtu na výdajové straně až 80 miliard korun a využijeme je na dodatečné výdaje v letošním roce, jako jsou mimořádná valorizace penzí či zvýšení příspěvků na bydlení kvůli dražším energiím," uvedl Stanjura.

Zdroj: ČTK
před 36 minutami

RegioJet smí opět jezdit mezi Budějovicemi, Krumlovem a Pískem. Kraj se za zákaz omluvil

Žluté autobusy firmy RegioJet budou od 22. ledna znovu vozit cestující mezi městy v jižních Čechách bez omezení. Firma nesměla od poloviny prosince převážet lidi, kteří jedou z Českých Budějovic do Českého Krumlova nebo Písku. Jihočeský kraj to firmě zakázal, podmínil tím novou licenci. Kraj po kritice své rozhodnutí změnil, firma zažádala o novou licenci a získala ji. Ve čtvrtek to v tiskové zprávě sdělila manažerka dopravy firmy RegioJet Kristýna Slezáková.

S autobusy Student Agency jezdily na těchto trasách stovky lidí do práce nebo do školy. Zákaz kraje vyvolal řadu negativních reakcí a ten své stanovisko změnil. RegioJet hned požádal o vydání nové licence a od této soboty plně obnoví vnitrokrajskou přepravu cestujících na lince Praha - Písek - České Budějovice - Český Krumlov.

Podle kraje byl zákaz chybou firmy Jikord, která je jihočeským koordinátorem dopravy. Zaměstnanci Jikordu udělali špatné rozhodnutí, bez vědomí krajského úřadu, uvedl ve čtvrtek na Facebooku jihočeský hejtman Martin Kuba (ODS). 

Zdroj: ČTK
Další zprávy