Evě Heymannové se říká maďarská Anna Franková. I proto, že si stejně jako ona psala deník. Právě ten se nyní stal podkladem pro celkem sedmdesát krátkých videopříspěvků v projektu eva.stories, které autoři zveřejňují na stejnojmenném instagramovém účtu. Videa začala vycházet 1. května, tedy v den, kdy si Izrael připomíná holokaust a zavraždění šesti milionů Židů nacisty.
Cíl celého projektu je zřejmý: šířit mezi dnešní mladou generaci povědomí o holokaustu, a to formou, která je jim nejbližší. Přes sociální sítě, v tomto případě přes Instagram. Fiktivní instagramový účet vypráví příběh skutečné židovské dívky Evy Heymannové, 13leté maďarské Židovky, která byla za druhé světové války deportována a nakonec v říjnu 1944 zemřela v Osvětimi.
Jednotlivá videa jsou točená tak, jak je v současnosti na Instagramu zvykem - ledabyle, uvolněně, neprofesionálně. Převypravují Evin život ode dne, kdy oslavila narozeniny, a sledují ožívající noční můru. Jakoby u sebe dívka tehdy po celou dobu měla místo deníku a tužky mobil a vše natáčela do krátkých instastories. Herečka představující skutečnou Evu se ukazuje s přáteli i s rodinou, filmuje nudu ve škole i klábosení s kamarádkou. Ale zabírá i příjezd tanků, razie a pozdější deportaci. Smích se mění ve strach a slzy.
Jak uchovat svědectví a paměť
Za projektem stojí v Izraeli narozený milionář Mati Kochavi a jeho dcera Maya, který se počinem snaží přiblížit dějiny holokaustu mladé generaci. "V digitálním věku, kdy je rozpětí pozornosti nízké, ale touha po vzrušení vysoká, a také vzhledem ke klesajícímu počtu přeživších, je nezbytné najít nové způsoby, jak uchovat svědectví a paměť," cituje Kochaviho například německý deník Deutsche Welle.
Originální projekt eva.stories vzbudil mnoho ohlasů, řadě lidí se ale pro svoji kontroverznost nelíbí. Už proto, že Instagram je platforma nechvalně proslulá tím, že řada jejích uživatelů se zaměřuje zejména na sebestředné, zábavné a komerční příspěvky. Což v očích některých kritiků může tragédii Židů ve 20. století například trivializovat.
"Fiktivní instagramový účet dívky zavražděné během holokaustu není a ani nemůže být tou legitimní cestou," myslí si například učitelka Juval Mendelsonová, kterou cituje server Times of Israel.
Účet eva.stories nicméně hned druhý den dosáhl jednoho milionu sledujících. V současnosti je to už téměř jeden a půl milionu.
Skutečná Eva Heymanová byla jediným dítětem maďarského židovského páru. Po jejich rozvodu ji vychovávali její prarodiče, se kterými byla později deportována do židovského gheta a následně do Osvětimi, kde 17. října 1944 zemřela.