Surová výpověď vojáka o vylodění v Normandii: Kluci zvraceli, Němci pálili odevšad

Martin Novák Klára Španělová Jiří Kropáček Radek Dragoun Martin Novák, Klára Španělová, Jiří Kropáček, Radek Dragoun
8. 6. 2024 22:49
Lze si představit, co vidělo, slyšelo a cítilo 160 tisíc vojáků, kteří se 6. června 1944 vylodili v Normandii a šli vstříc minám a německé palbě? Deník Aktuálně.cz se to pokouší zprostředkovat díky výpovědi zdravotníka Raye Lamberta, který se vylodil mezi prvními na pláži Omaha. Citace, některé zkrácené a upravené, pocházejí z jeho knihy Každý z nás byl hrdinou.

Příběh Raye Lamberta je pouze jedním z příběhů 160 tisíc spojeneckých vojáků, kteří se vylodění v Normandii pod kódovým označením operace Overlord 6. června 1944 zúčastnili. Do největší námořní invaze v historii Spojenci poslali zhruba pět tisíc vyloďovacích a útočních plavidel včetně 277 minolovek.

Vylodění bylo první fází bitvy o Normandii, která vedla k postupnému zhroucení nacistického Německa pod tlakem ze Západu i Východu. Spojenci museli překonat takzvaný Atlantický val, na jehož budování měla okupační německá armáda čtyři roky času.

„Na začátku byla hranice mezi úspěchem a nezdarem velmi těsná. Konečný triumf zastínil skutečnost, že Spojenci byli zpočátku ve velkém nebezpečí a unikli jen o vlásek,“ tvrdí britský vojenský historik Lidell Hart, autor Dějin druhé světové války. Spojenci nicméně měli leteckou převahu. „Vděčili za mnoho palebné podpoře lodních děl, ale rozhodujícím faktorem bylo letectvo,“ uvádí Hart.

Obsazením pobřeží operace neskončila. Tvrdé boje se vedly například v ulicích města Caen, které bylo jedním z nejdůležitějších cílů počáteční fáze invaze. Spojencům se město podařilo dobýt až na začátku srpna. Caen zůstal z více než poloviny zničený. Operace Overlord skončila na konci srpna osvobozením Paříže. Na začátku září pak Spojenci dosáhli Bruselu, Antverp a německé hranice.

Den D, tedy 6. červen 1944, bývá historiky označován za začátek konce druhé světové války. Od této chvíle dochází k zatlačování nacistického Německa do defenzivy, čímž dochází k oslabování jeho pozic na východní frontě. Porážka nacistů je nevyhnutelná. Na konci dubna 1945 říšský kancléř Adolf Hitler páchá sebevraždu, na začátku května Rudá armáda dobývá Berlín.

Srovnávací snímky, které vznikly před deseti lety

Podívejte se na unikátní barevné a kolorované fotografie z největší kombinované - námořní, letecké a pozemní - vojenské akce v dějinách.

 

Právě se děje

Další zprávy