Den D pohledem spojenců i nacistů. Unikátní kolorované snímky vylodění v Normandii

Den D pohledem spojenců i nacistů. Unikátní kolorované snímky vylodění v Normandii
Obecně se tak v armádním slovníku označuje den, na který je naplánován velký útok, tzv. day of deliverance neboli "den osvobození". (Na snímku nácvik před vyloděním v Normandii.)
Jeden "D-Day" se ale do historie zapsal jako onen jediný a zásadní den s velkým D, který se každému okamžitě vybaví. (Na snímku z 31. května 1944 přípravy před vyloděním v Normandii.)
6. června 1944. Den D. Vylodění Spojenců v Normandii, kterým započalo osvobozování západní Evropy za druhé světové války. (Na snímku ze 4. či 5. června 1944 poslouchají britští parašutisté instrukce k chystané invazi na francouzské břehy.)
Vylodění v Normandii bylo kombinovaným útokem spojeneckého námořnictva, letectva i pozemních sil v nacisty okupované Francii.
Foto: Profimedia.cz
Dan Poláček Kateřina Vítková Dan Poláček, Kateřina Vítková
Aktualizováno 9. 6. 2019 22:42
Tři čtvrtě století ve čtvrtek uplynulo od jednoho z nejznámějších "válečných dnů" historie, Dne D, 6. června 1944, kdy se v Normandii vylodily spojenecké jednotky a otevřely tak západní bojovou frontu proti nacistům. To vedlo až k vítězství v celé druhé světové válce. Podívejte se na unikátní barevné a kolorované fotografie z největší kombinované - námořní, letecké a pozemní - vojenské akce v dějinách.
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Manažery viněné kvůli tendrům na ministerstvu práce budou stíhat na svobodě

Policisté budou dva manažery viněné kvůli zadávacím řízením na veřejné zakázky ministerstva práce a sociálních věcí stíhat na svobodě. Ze zadržení je propustili. Informaci České televize potvrdil státní zástupce Zdeněk Matula. Kriminalisté po pondělním zásahu na ministerstvu zadrželi podle médií náměstka ekonomické sekce a sekce pro informační technologie Jana Baláče a vedoucího oddělení bezpečnosti ICT. Muže obvinili z pletich a přípravy zneužití pravomoci při zadání zakázky.

Zdroj: ČTK
Další zprávy