Den D pohledem Spojenců i nacistů. Unikátní kolorované snímky vylodění v Normandii

Den D pohledem Spojenců i nacistů. Unikátní kolorované snímky vylodění v Normandii
Obecně se tak v armádním slovníku označuje den, na který je naplánován velký útok, tzv. day of deliverance neboli "den osvobození". (Na snímku nácvik před vyloděním v Normandii.)
Jeden "D-Day" se ale do historie zapsal jako onen jediný a zásadní den s velkým D, který se každému okamžitě vybaví. (Na snímku z 31. května 1944 přípravy před vyloděním v Normandii.)
6. června 1944. Den D. Vylodění Spojenců v Normandii, kterým započalo osvobozování západní Evropy za druhé světové války. (Na snímku ze 4. či 5. června 1944 poslouchají britští parašutisté instrukce k chystané invazi na francouzské břehy.)
Vylodění v Normandii bylo kombinovaným útokem spojeneckého námořnictva, letectva i pozemních sil v nacisty okupované Francii.
Foto: Profimedia.cz
Dan Poláček Kateřina Vítková Dan Poláček, Kateřina Vítková
Aktualizováno 6. 6. 2020 17:45
76 let uplynulo v sobotu od jednoho z nejznámějších "válečných dnů" historie, Dne D, 6. června 1944, kdy se v Normandii vylodily spojenecké jednotky a otevřely tak západní bojovou frontu proti nacistům. To vedlo až k vítězství v celé druhé světové válce. Podívejte se na unikátní barevné a kolorované fotografie z největší kombinované - námořní, letecké a pozemní - vojenské akce v dějinách.
 

Právě se děje

před 2 hodinami

Na sever Izraele dopadly tři rakety z Libanonu, nikdo nebyl zraněn

Na sever Izraele byly ve čtvrtek vypálené tři rakety z Libanonu, nikdo nebyl zraněn. Podle izraelské armády rakety dopadly do neobydlené oblasti na pobřeží, informoval zpravodajský server The Times of Israel.

Jelikož rakety z jihu Libanonu směřovaly do neobydlené oblasti, nespustily se varovné sirény a ani protivzdušný obranný systém. Izraelská armáda jako obvykle nekomentovala, kdo podle ní za útokem z Libanonu stojí. Libanonská televizní stanice MTV citovala zdroj z libanonské armády, podle něhož rakety vystřelila zřejmě palestinská skupina, nikoli libanonské radikální hnutí Hizballáh, podporované Íránem, úhlavním nepřítelem Izraele.

Zdroj: ČTK
Další zprávy