Den D pohledem Spojenců i nacistů. Unikátní kolorované snímky vylodění v Normandii

Den D pohledem Spojenců i nacistů. Unikátní kolorované snímky vylodění v Normandii
Obecně se tak v armádním slovníku označuje den, na který je naplánován velký útok, tzv. day of deliverance neboli "den osvobození". (Na snímku nácvik před vyloděním v Normandii.)
Jeden "D-Day" se ale do historie zapsal jako onen jediný a zásadní den s velkým D, který se každému okamžitě vybaví. (Na snímku z 31. května 1944 přípravy před vyloděním v Normandii.)
6. června 1944. Den D. Vylodění Spojenců v Normandii, kterým započalo osvobozování západní Evropy za druhé světové války. (Na snímku ze 4. či 5. června 1944 poslouchají britští parašutisté instrukce k chystané invazi na francouzské břehy.)
Vylodění v Normandii bylo kombinovaným útokem spojeneckého námořnictva, letectva i pozemních sil v nacisty okupované Francii.
Foto: Profimedia.cz
Dan Poláček Kateřina Vítková Dan Poláček, Kateřina Vítková
Aktualizováno 6. 6. 2020 17:45
76 let uplynulo v sobotu od jednoho z nejznámějších "válečných dnů" historie, Dne D, 6. června 1944, kdy se v Normandii vylodily spojenecké jednotky a otevřely tak západní bojovou frontu proti nacistům. To vedlo až k vítězství v celé druhé světové válce. Podívejte se na unikátní barevné a kolorované fotografie z největší kombinované - námořní, letecké a pozemní - vojenské akce v dějinách.
 

Právě se děje

před 22 minutami

Kriminalisté zadrželi 42letého cizince podezřelého ze série znásilnění žen z komunity bezdomovců v Olomouci. Stíhán je i kvůli řadě fyzických napadení

Zdroj: ČTK
před 36 minutami

Vrah německého politika Waltera Lübckeho dostal u soudu doživotí

Na doživotí poslal německý soud do vězení Stephana Ernsta za předloňskou vraždu hesenského politika Waltera Lübckeho. Vražda vyvolala pobouření.

Zdroj: ČTK
Další zprávy