Foto: Použili i lžičky. Letci při "velkém útěku" prchli tunelem z nacistického tábora

Podívejte se na fotogalerii k útěku spojeneckých letců z německého tábora Stalag Luft III.
Němci zřizovali za druhé světové války na území třetí říše zajatecké tábory. V nich byli zadržení letci z Británie, USA či dalších zemí.
Mezi tábory vynikal vůbec nejstřeženější Stalag Luft III, kam německé velení posílalo nejproblémovější zajatce spojeneckých armád. Obrázek zachycuje severní část areálu.
Právě tento tábor je ale známý i tím, že se odtud v roce 1944 pokusilo utéct téměř osm desítek vězňů. Fotka zachycuje zajatecký tábor Stalag VIII C, který sousedil s lágrem Stalag Luft III.
Jde o zřejmě vůbec nejznámější útěk z německých zajateckých táborů v době druhé světové války. Mapa ukazuje několik táborů, v nichž byli drženi někteří ze zajatců, kteří byli později přeloženi do komplexu Stalag Luft III a zapojili se do tzv. velkého útěku.
Foto: Profimedia.cz
Dan Poláček Adéla Očenášková Dan Poláček, Adéla Očenášková
Aktualizováno 30. 3. 2019 13:06
V noci z 24. na 25. března 1944 se skupina sedmi desítek letců pokusila uprchnout z německého zajateckého tábora Stalag Luft III. Ke svobodě ale přičichla většina z nich jen velmi krátce. Připomeňte si dramatické přípravy na takzvaný velký útěk i jeho průběh v rozsáhlé fotogalerii.
 

Právě se děje

Další zprávy