Foto: Použili i lžičky. Letci při "velkém útěku" prchli tunelem z nacistického tábora

Podívejte se na fotogalerii k útěku spojeneckých letců z německého tábora Stalag Luft III.
Němci zřizovali za druhé světové války na území třetí říše zajatecké tábory. V nich byli zadržení letci z Británie, USA či dalších zemí.
Mezi tábory vynikal vůbec nejstřeženější Stalag Luft III, kam německé velení posílalo nejproblémovější zajatce spojeneckých armád. Obrázek zachycuje severní část areálu.
Právě tento tábor je ale známý i tím, že se odtud v roce 1944 pokusilo utéct téměř osm desítek vězňů. Fotka zachycuje zajatecký tábor Stalag VIII C, který sousedil s lágrem Stalag Luft III.
Jde o zřejmě vůbec nejznámější útěk z německých zajateckých táborů v době druhé světové války. Mapa ukazuje několik táborů, v nichž byli drženi někteří ze zajatců, kteří byli později přeloženi do komplexu Stalag Luft III a zapojili se do tzv. velkého útěku.
Foto: Profimedia.cz
Dan Poláček Adéla Očenášková Dan Poláček, Adéla Očenášková
Aktualizováno 30. 3. 2019 13:06
V noci z 24. na 25. března 1944 se skupina sedmi desítek letců pokusila uprchnout z německého zajateckého tábora Stalag Luft III. Ke svobodě ale přičichla většina z nich jen velmi krátce. Připomeňte si dramatické přípravy na takzvaný velký útěk i jeho průběh v rozsáhlé fotogalerii.
 

Právě se děje

Aktualizováno před 17 minutami

Dálnice D1 je po nehodě kamionu již v obou směrech znovu průjezdná

Dálnice D1 je po nehodě kamionu za Brnem 169. kilometru u Domašova na Brněnsku už průjezdná v obou směrech. Policie zhruba po 14 hodinách v 9:30 obnovila provoz směrem na Prahu, zhruba o hodinu později i provoz směrem na Brno, vyplývá z informací Ředitelství silnic a dálnic.

Bulharský kamion se převrátil v pondělí okolo 19:15 v zúženém úseku a zcela zablokoval oba směry D1. Při nehodě nikdo neutrpěl vážnější zranění, řekl už dřív mluvčí jihomoravských policistů Bohumil Malášek.

V kamionu byly krabice s pivem, které bylo potřeba přeložit do jiného vozu. Policie dnes ráno na twitteru uvedla, že v noci se podařilo havarovaný kamion vyprostit. Bylo ale třeba vozovku ještě uklidit, bylo také nutné opravit poničené dopravní značení a betonová dělící svodidla.

Kolona kamionů směrem na Prahu kolem 8:30 dosahovala zhruba 12 kilometrů, směrem na Brno byla zhruba sedmikilometrová. Doprava kolabovala především na objízdných trasách, kde se v ranní špičce tvořily kolony.

Zdroj: ČTK
Další zprávy