Foto: Největší tanková bitva v dějinách. Boje u Kurska předznamenaly porážku nacistů

Foto: Největší tanková bitva v dějinách. Boje u Kurska předznamenaly porážku nacistů
Před 80 lety se rozhořela bitva u ruského města Kursk, která vstoupila do dějin jako jeden z těch významnějších bojů druhé světové války. Bitva vypukla 5. července 1943.
Šlo o ofenzivu německé armády. Plán, kterým tehdejší vůdce nacistického Německa Adolf Hitler sledoval porážku sovětských vojsk u Kurska, dostal název operace Citadela.
Hitler měl následující představu: Jeho vojska provedou dva údery, které vytvoří ramena kleští a odříznou Kurský výběžek nacházející se u města Kursk.
Výběžek byl zhruba 200 kilometrů široký a 150 kilometrů hluboký. Němci chtěli dostat sovětské protivníky do pasti a obklíčit je u Kurského oblouku.
Foto: Bundesarchiv, Bild 101I-219-0553A-36 / Koch / CC-BY-SA 3.0
Zahraničí Dan Poláček Zahraničí, Dan Poláček
Aktualizováno 5. 7. 2023 10:30
Druhá světová válka se postarala o řadu významných bitev. Do historie se zapsaly i boje u Kurska, které vypukly před 80 lety, 5. července 1943. Nejenže bitva předznamenala porážku Němců v celé válce, dějiny na ni vzpomínají také jako na největší tankovou bitvu.
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy