Nejráznější opatření od nástupu Trumpa. USA uvalily sankce na trollí farmu i Putinova oligarchu

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
Aktualizováno 15. 3. 2018 16:28
Sankce míří na trollí farmu v Petrohradě, která vyrábí falešné zpravodajství i miliardáře Jevgenije Prigožina, který je blízký Vladimiru Putinovi.
Donald Trump a Vladimir Putin při setkání na summitu Rady pro ekonomickou spolupráci Asie a Tichomoří (APEC) ve Vietnamu.
Donald Trump a Vladimir Putin při setkání na summitu Rady pro ekonomickou spolupráci Asie a Tichomoří (APEC) ve Vietnamu. | Foto: Reuters

Washington - Spojené státy ve čtvrtek oznámily nové sankce proti ruským firmám a dalším osobám za ruské vměšování do americké prezidentské předvolební kampaně 2016 a za jiné "zákeřné" kybernetické útoky proti USA.

Jde o nejdůraznější protiruskou akci přijatou po nástupu Donalda Trumpa do Bílého domu. Sankce míří proti pěti organizacím a 19 osobám. Jejich cíle vesměs vycházejí z nedávné zprávy, ve které zvláštní americký vyšetřovatel Robert Mueller popsal mechanismus ruského zasahování do americké kampaně.

"Administrativa bojuje proti škodlivým ruským kybernetickým aktivitám," uvedl ministr financí Steven Mnuchin, jehož úřad sankce vyhlašuje s tím, že další opatření budou následovat.

Náměstek ruského ministra zahraničí Sergej Rjabkov v reakci na americké rozhodnutí podle agentury Interfax prohlásil, že Moskva již připravuje odvetná opatření. Jejich povahu zatím neupřesnil.

Americké sankce jsou podle ministerského prohlášení namířeny proti ruské kontrarozvědce FSB a proti vojenské výzvědné službě GRU a šesti jejím pracovníkům. Ministerstvo v prohlášení uvedlo, že hodlá pokračovat v tlaku na Rusko "vzhledem k jeho snahám destabilizovat Ukrajinu a vzhledem k okupaci Krymu". Důvodem je také "rozšířená korupce a porušování lidských práv" v Rusku.

Sankce míří i na trollí farmu

Moskva podle Mnuchinova prohlášení útočí od března 2016 na kriticky důležitou americkou infrastrukturu, na energetické, jaderné, vodárenské, obchodní a výrobní objekty.

Jako příklad destabilizujících aktivit Moskvy ministerstvo uvedlo šíření počítačového vitu Notpetya, který podle Washingtonu vyslala ruská armáda a GRU loni v červnu do celého světa. Ruští hackeři se dostali do části amerického energetického sektoru, byli ale podle ministerstva financí vypuzeni.

Sankce míří rovněž na ruskou Agenturu internetových výzkumů (AII) se sídlem v Petrohradě. Agentura podle Muellerova šetření ovlivňovala politiku v USA před prezidentskými volbami.

Podle Washingtonu jde o pověstnou trollí farmou, jež vyrábí falešné či zkreslené zpravodajství a vysílá ho do světa.

Jednou z osob, na které USA uvalily nové sankce, je ústřední postava All a její sponzor, miliardář Jevgenij Prigožin. Prigožin má velmi blízko k ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi.

Začínal jako pouliční prodavač hot dogů, je vlastníkem potravinářského holdingu Concord, restaurací a cateringových firem. Rovněž proti těmto společnostem míří americké sankce.

Prigožin se také angažuje ve výrobě zbraní a jeho "potravinářská" a ropná společnost Evro Polis, která má kanceláře v Damašku, údajně verbuje Rusy pro žoldnéřské skupiny operující na Blízkém východě.

Proti Prigožinovi a dalším dvanácti Rusům a třem ruským firmám je už od února v USA vedeno trestní stíhání kvůli pokusům ovlivnit volby amerického prezidenta. Jsou mezi nimi i dvě společnosti z holdingu Concord, které patří Prigožinovi.

 

Právě se děje

Další zprávy