Trump podepsal zákon umožňující intenzivnější vztahy s Tchaj-wanem

ČTK ČTK
Aktualizováno 17. 3. 2018 16:59
Proti novému americkému zákonu v sobotu čínské ministerstvo zahraničí podle očekávání vyjádřilo "rozhodný odpor".
Donald Trump
Donald Trump | Foto: Reuters

Washington/Tchaj-pej - Americký prezident Donald Trump v pátek podepsal zákon, který umožňuje představitelům USA cestovat na Tchaj-wan a jednat s tamějšími představiteli. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na Bílý dům. Tento krok podle očekávání rozlítil Čínu, jež Tchaj-wan považuje za vzpurnou čínskou provincii. Čínské ministerstvo zahraničí v sobotu vyjádřilo proti zákonu "rozhodný odpor". Trump v listopadu při návštěvě Číny prezidenta Si Ťin-pchinga ujistil, že Spojené státy budou respektovat politiku jedné Číny.

Spojené státy přerušily oficiální diplomatické vztahy s Tchaj-wanem v roce 1979 a američtí prezidenti z Demokratické i Republikánské strany od té doby zastávají politiku jedné Číny. Washington a Tchaj-pej ale udržují čilé neoficiální styky a Spojené státy nadále dodávají Tchaj-wanu zbraně. Tvrdí, že tak činí proto, aby mu pomohly udržet schopnost se bránit.

Tchaj-wan je de facto samostatným demokratickým státem, ale Čína jej považuje za jednu ze svých vzpurných provincií. Peking prosazuje politiku jedné Číny a dlouhodobě se snaží o opětovné připojení ostrova k Číně. Mnozí obyvatelé Tchaj-wanu se ale obávají autokratických zásahů Pekingu a na ostrově má značnou podporu hnutí za nezávislost.

V prosinci Trump vyvolal pobouření v Pekingu, když přijal telefonát tchajwanské prezidentky Cchaj Jing-wen, která mu gratulovala ke zvolení. Šlo o první takový kontakt od konce 70. let.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Zemřel volejbalový mistr světa Smolka, bylo mu 81 let

Volejbalový mistr světa z roku 1966 z Prahy Josef Smolka dnes zemřel ve věku 81 let. O úmrtí legendy Dukly Liberec informoval ČTK ředitel klubu Pavel Šimoníček.

Smolka, rodák z Troubek, získal s úspěšnou generací reprezentantů také bronzovou medaili na olympijských hrách v Mexiku 1968 a byl vicemistrem Evropy z roku 1967.

Na domácí scéně se stal jako hráč trojnásobným mistrem republiky a později jako trenér dovedl Duklu k pěti titulům. Je také členem Síně slávy českého volejbalu.

Jeho stejnojmenný syn byl rovněž volejbalovým reprezentantem a v současné době působí v klubu pod Ještědem jako kouč mládeže.

Zdroj: ČTK
Další zprávy