Policie na demonstraci dohlížela od začátku a zasáhla, když se protest změnil v pochod. Demonstranty pak policisté pronásledovali v ulicích a několik jich zadrželi, napsala agentura Reuters. Organizátoři původně požádali o povolení pochodu, bylo jim ale umožněno uspořádat pouze protest v parku.
Podle agentury Reuters intenzita protestů v Hongkongu za poslední týdny poklesla. Policie zároveň zvolila novou taktiku a pořádkové síly se shromažďují v místě demonstrace ještě před jejím zahájením a prohledávají možné demonstranty. "Každý si uvědomuje to riziko, že může být zastaven, prohledán či zadržen. Oceňuji, že obyvatelé Hongkongu navzdory tomu stále odvážně přicházejí," uvedl jeden z organizátorů protestů Ventus Lau.
Bývalá britská kolonie Hongkong se vrátila v roce 1997 pod správu Číny na základě principu jedna země, dva systémy, což má Hongkongu zaručovat demokratické zřízení a autonomní výsady. Podle kritiků a protestujících ale centrální vláda v Pekingu hongkongské svobody postupně omezuje.
Hongkong má za sebou více než šest měsíců protivládních protestů, jež začaly původně kvůli návrhu zákona, který měl umožnit vydávání lidí podezřelých z kriminální činnosti do pevninské Číny. Postupně se požadavky demonstrantů rozšířily na záruky demokracie a také na vyšetření postupu policie proti účastníkům protestů.
Protestní akce v Hongkongu většinou začínaly pokojně, často se však zvrhly v násilné střety mezi policisty a radikálním křídlem demonstrantů. Pořádkové síly nezřídka zasahovaly slzným plynem, obušky, gumovými projektily a někdy i ostrou palbou, zatímco maskovaní protestující na ně házeli zápalné lahve a kameny.