"Ti, kteří mají v úmyslu konfrontovat a rozvracet režim, jsou závislí na cizincích a budou potrestáni podle právních norem," uvedl šéf íránské justice Gholámhosejn Mohsen Edžeí, čímž naznačil, že někteří demonstranti budou obžalováni z kolaborace s cizími vládami. Představitelé Teheránu opakovaně a bez důkazů prohlašují, že nynější demonstrace pomohly rozdmýchat cizí mocnosti. Podle Edžeího se však prokurátoři snaží rozlišovat mezi rozhněvanými Íránci, kteří vyšli do ulic, aby dali najevo svou nespokojenost, a těmi, jejichž cílem je svrhnout náboženské vedení země.
Podle agentury AP policie a dobrovolníci v civilu zvaní basídžové zasahovali například v kampusech soukromé univerzity Ázád v Teheránu, kde studenti podle videí zveřejněných na sociálních sítích demonstrovali proti íránskému duchovnímu vůdci Alímu Chameneímu. Několik mladých lidí utrpělo zranění, uvedla agentura Tasním.
Na univerzitě v Mázandaránu studenti během protestu křičeli heslo: "Když nebudeme stát při sobě, zabijí nás jednoho po druhém," napsal deník The Guardian, podle kterého z kampusů studenty odvážely autobusy do policejních cel.
Velitel mocných íránských Revolučních gard v sobotu vyzval k okamžitému ukončení protestů, jejichž organizaci připsal vládám USA, Británie, Izraele a Saúdské Arábie. "Protestující by neměli pokoušet trpělivost systému… Nevycházejte do ulic! Dnešek je posledním dnem nepokojů," varoval.
Agentura Tasním uvedla, že kvůli protestům bylo obviněno na 1000 lidí. Procesy s nimi se budou konat tento týden a mají být veřejné. Agentura AP hromadné obžaloby označuje za první velký právní krok íránské vlády v potlačování disentu při nynějších protestech.
Kanada dnes proti Íránu zavedla další sankce, podle kanadského ministerstva zahraničí jde již o čtvrtý balík sankcí uvalený kvůli porušování lidských práv v zemi. Terčem nejnovějších postihů jsou čtyři osoby a dva subjekty, včetně představitelů íránských pořádkových sil, které Kanada viní ze spoluúčasti na zákrocích proti neozbrojeným demonstrantům a jejich zatýkání.
Německá vláda dnes důrazně kritizovala zásahy íránských bezpečnostních složek proti demonstrantům a postihy novinářů. Vládní mluvčí sdělil, že Německo schvaluje unijní sankce proti Íránu a že uvítá další opatření.
Íránem od poloviny září zmítají jedny z největších protivládních protestů za poslední dobu. Zažehla je zpráva o tom, že v policejní vazbě zemřela mladá Íránka Mahsa Amíníová, kterou policie konfrontovala kvůli údajně špatně nasazenému hidžábu. Ve středu, po 40 dnech truchlení od smrti Amíníové, se tisíce lidí sešly v jejím rodném městě v íránské provincii Kurdistán. Při protestech už podle lidskoprávních organizací zemřelo na 250 lidí a tisíce skončily ve vazbě.