Mnichov - Někdejší údajný nacistický dozorce z koncentračního tábora John Demjanjuk je podle všeho způsobilý podstoupit soudní proces, ve kterém je obviněn ze zločinů spáchaných během druhé světové války.
Devětaosmdesátiletý muž byl v úterý převezen na palubě letadla ze Spojených států do německé věznice v Mnichově-Stadelheimu. V současnosti se nachází ve vězeňské cele a je pod stálým dohledem zdravotních expertů.
"Lékaři rozhodli, že jeho stav mu umožňuje zůstat ve vazbě," cituje mluvčího věznice Stadelheim Jochena Menzela britská stanice BBC.
"Jeho zdravotní stav je mnohem lepší, než je u lidí v jeho věku běžné," řekl Menzel německé stanici N24.
Demjanjuk veškerá obvinění popírá a tvrdí, že byl sám válečným vězněm německých jednotek.
Jen několik hodin po přistání bylo Demjanjukovi přečteno obvinění v jeho rodné ukrajinštině. Jeho právník Günther Maull stanici BBC řekl, že jeho klient seděl po celou dobu nehybně a nejevil žádné známky emocí. Také potvrdil, že porozuměl celému dvacetistránkovému zatykači.
Německá prokuratura Demjanjuka letos v březnu obvinila z toho, že pracoval jako dozorce v nacistickém vyhlazovacím táboře a podílel se na smrti 29 tisíců Židů. Vydala na něj zatykač a německé úřady okamžitě požádaly Spojené státy o vydání.
Tomu se však důchodce z Ohia dlouho bránil s odkazem na své chatrné zdraví. Americké soudy několikrát vydání povolily, aby jej zpětně zrušily. Až na začátku května soud rozhodl s definitivní platností, že obviněný je přeletu do Německa schopen.
Podle německého vyšetřovatele nacistických zločinů Kurta Schrimma existují přímé důkazy o tom, že Demjanjuk v koncentračním táboře Sobiboru Židy osobně vodil do plynových komor. K prokázání viny obviněného má také posloužit průkazka SS s podobenkou Ivana Demjanjuka, jak zní původní jméno dotyčného.
Proti němu bude svědčit i bývalý vězeň ze Sobiboru Thomas Blatt.
V roce 1988 ho izraelský soud odsoudil k trestu smrti, který mu však byl později zrušen.
V roce 2002 mu americké úřady zrušily občanství s odůvodněním, že před nimi v roce 1952 při příjezdu do země utajil informaci, že během druhé světové války pracoval ve třech koncentračních táborech.
Vydání do Německa uvítaly zejména židovské organizace. Podle ředitele Centra pro výzkum antisemitismu Wolfganga Benze nezáleží na tom, zda bude stařec nakonec uvězněn, nebo ne.
"Je to otázka viny a trestu za spáchané zločiny a zodpovědnosti za kriminální čin," řekl Benz německému rozhlasu.