Delegáti obou Korejí se poprali na zasedání OSN

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
13. 3. 2012 11:50
Diplomaté se do sebe pustili kvůli zprávě o dodržování lidských práv v KLDR

Soul - Členové jihokorejské a severokorejské delegace se při pondělním zasedání OSN v Ženevě poprali. Stalo se tak poté, co vyslanec Pchjongjangu odmítl kritickou zprávu o stavu lidských práv v KLDR.

V dokumentu, který předložil zvláštní zpravodaj OSN pro lidská práva Marzuki Darusman, se uvádí, že situace v oblasti lidských práv v KLDR se od září 2011 do ledna 2012 "dále zhoršovala".

Reprezentant Severní Koreje So Se-pchjong na toto tvrzení reagoval rozhořčeně a prohlásil, že Pchjongjang "naprosto odmítá tuto nesmyslnou interpretaci". Údajně také vyzval OSN, aby neobnovovala zvláštnímu zpravodaji mandát.

Připomeňte si, jak se v KLDR střídali vůdci:

Podle KLDR zprávu "vykonstruovaly nepřátelské živly".

Když chtěl severokorejský představitel následně zasedání asi 500 delegátů opustit, přistoupila k němu "skupina jihokorejských poslanců" a "mezi oběma stranami došlo ke krátkému fyzickému střetu", uvedla jihokorejská agentura Jonhap.

Foto: Aktuálně.cz

Bezpečnostní síly zadržely jednu osobu, kterou později zase propustily.

Podle agentury Jonhap delegáti Soulu také volali "Netýrejte uprchlíky" a "Nežádejte, aby je Čína vracela zpět".

Otázka severokorejských běženců, kteří prchají ze své vlasti přes Čínu, se stala v posledních týdnech zdrojem politického napětí. V Jižní Koreji se uskutečnila řada demonstrací na podporu asi 30 severokorejských uprchlíků, kteří jsou v současné době v Číně a jimž údajně hrozí deportace zpět do KLDR a tvrdé postihy.

Loučení s Kim Čong-ilem: 

Minulý měsíc jihokorejský parlament přijal rezoluci požadující, aby Peking zastavil vydávání uprchlíků do KLDR, a vyzval OSN a další mezinárodní organizace, aby vyvinuly tlak na Čínu a přiměly ji dodržovat mezinárodní právo.

Hranice mezi severem a jihem Korejského poloostrova
Hranice mezi severem a jihem Korejského poloostrova | Foto: Wikimedia Commons

Informace pronikající z izolované komunistické Severní Koreje hovoří o tom, že nový vůdce země Kim Čong-un vydal nařízení, podle nějž mají být zlikvidovány rodiny lidí, kteří jsou chyceni při pokusu o útěk.

Podle aktivistů a skupin pro lidská práva hrozí umístění ve vězeňských táborech či smrt nejen uprchlíkům samým, ale také třem generacím příbuzných.

Od 50. let minulého století uteklo ze Severní do Jižní Koreje podle odhadů víc než 20 000 Severokorejců.

 

Právě se děje

Další zprávy