Biden v dopisu vyzdvihl stav ekonomiky, rostoucí zaměstnanost, pokles kriminality a snižující se nerovnost mezi rasami.
Amerika podle Bidena v době čelila mnoha nebezpečím - potýkala se s pandemií, hospodářskou krizí a politickými nepokoji. Ze všech krizí ale země "vyšla silnější".
"Dnes máme nejsilnější ekonomiku na světě a vytvořili jsme rekordních 16,6 milionu nových pracovních míst. Mzdy rostou. Inflace nadále klesá. Rozdíl v bohatství mezi jednotlivými rasami jsou nejnižší za posledních 20 let…Do Ameriky se vrací výroba. Opět vedeme svět ve vědě a inovacích, včetně polovodičového průmyslu."
Biden vyzdvihnul i sociální aspekty svého prezidentství: "Konečně jsme porazili velké farmaceutické společnosti a snížili náklady na léky na předpis pro seniory. Zdravotní pojištění má dnes v Americe více lidí než kdykoli předtím."
Odcházející prezident také pochválil přijetí klimatického zákona a opatření směřující k větší kontrole prodeje zbraní.
Bylo mi ctí…
V osobnější části dopisu dvaaosmdesátiletý prezident uvedl, že pro něj bylo ctí strávit posledních pět desetiletí ve veřejné službě a že dal Americe své "srdce a duši".
"Bylo mi ctí v životě sloužit tomuto národu více než 50 let. Nikde jinde na světě by dítě s koktavostí pocházející ze skromných začátků ve Scrantonu v Pensylvánii a Claymontu v Delaware nemohlo jednoho dne usednout za stůl v Oválné pracovně jako prezident Spojených států. Dal jsem našemu národu své srdce a svou duši. A na oplátku jsem byl milionkrát obdarován láskou a podporou amerického lidu," napsal Biden.
"Dějiny jsou ve vašich rukou," napsal na konci svého dopisu. "Moc je ve vašich rukou. Myšlenka Ameriky leží ve vašich rukou. Musíme si jen zachovat víru a pamatovat, kdo jsme. Jsme Spojené státy americké, a když to děláme společně, není prostě nic nad naše síly," píše.
Tradice projevu na rozloučenou sahá až k Georgi Washingtonovi, který ve svém dopise na rozloučenou varoval před politikařením, odstředivými silami v rámci unie, nadměrným zadlužením a zbytečnými zahraničními válkami.