Dánům povládne Helle Gucci, prodlouží jim pracovní dobu

Radim Klekner Radim Klekner
16. 9. 2011 8:07
K moci se v Dánsku po deseti letech vrací levice, pravicový premiér Rasmussen oznámil rezignaci
Předsedkyně dánských sociálních demokratů Helle Thorningová-Schmidtová má doma přezdívku "Helle Gucci". Ráda obléká kostýmy z dílny známého návrháře.
Předsedkyně dánských sociálních demokratů Helle Thorningová-Schmidtová má doma přezdívku "Helle Gucci". Ráda obléká kostýmy z dílny známého návrháře. | Foto: Reuters

Kodaň - Dánsko se po deseti letech dočká změny vlády, k moci po čtvrtečních parlamentních volbách míří zpět levice, která vystřídá dosavadní pravicovou vládu premiéra Rasmussena.

Do čela kabinetu se navíc poprvé v historii postaví žena, předsedkyně sociální demokracie Helle Thorningová-Schmidtová.

Po sečtení hlasů získal "rudý blok" vedený sociální demokracií 92 mandátů v parlamentu, kde zasedá 175 poslanců, bude tak mít těsnou většinu čtyř křesel. Dosavadní menšinová liberálně-konzervativní koalice vládnoucí Dánsku deset let obsadí 87 míst.

Pravicová koalice vládla dosud společně s pravicovými populisty z Dánské lidové strany (DF), kteří vládu tolerovali. Očekává se, že vítězství levice nyní sníží její vliv na politiku země.

V reakci na výsledky oznámil dosavadní premiér Lars Lokke Rasmussen, že již v pátek předá do rukou královny demisi, neboť jeho vláda už nemá podporu parlamentu.

Vítězství opozice předpovídaly všechny předvolební průzkumy. "Rudý" blok tvoří vedle sociálních demokratů ještě socialisté, levicoví liberálové a jednotná kandidátka postkomunistů a Zelených.

"Dnes jsme psali dějiny," prohlásila po oznámení výsledků triumfálně předsedkyně sociálních demokratů Helle Thorningová-Schmidtová. "Můžeme se rozloučit s deseti lety buržoazní vlády, která uvízla ve slepé uličce, a mít v zemi nový, většinový kabinet."

Foto: Aktuálně.cz

Liberální strana Venstre premiéra Larse Lokkeho Rasmussena se v parlamentu musela opírat o populistickou Dánskou lidovou stranu. Ta v průběhu posledních let prosadila řadu protiimigračních zákonů.

Thorningovou-Schmidtovou její straničtí rivalové přezdili "Helle Gucci" - pro zálibu v dámských kostýmcích od známého módního návrháře.

Populární téma evropské radikální pravice, imigrace a nebezpečí "islamizace" Evropy, v předvolební kampani nehrály téměř vůbec žádnou roli. Sociální demokraté nicméně přislíbili, že většinu restrikcí namířených proti přistěhovaleckým vlnám zachovají.

Extra dvanáctiminutovka

Oba soupeřící bloky vsadily na ekonomiku, přičemž sociální demokraté mohli využít faktu, že oproti rozpočtovým přebytkům z let minulých by Rasmussenova vláda v příštím roce vykázala deficit ve výši 4,6 procenta HDP, pokud by tedy zůstala u moci.

Dánsko zvyklé na solidní standard a sociální jistoty se začalo bát imigrantů.
Dánsko zvyklé na solidní standard a sociální jistoty se začalo bát imigrantů. | Foto: Isifa/Thinkstock

Dánsko bylo přitom vzhledem k tomu, že stojí mimo eurozónu, ušetřeno turbulencí, jaké zažíval zbytek zemí, jež si naopak zvolily evropskou měnu, a nemuselo se také podílet na záchranných balíčcích pro Řecko.

Přesto muselo celkem devět dánských bank požádat o státní pomoc a být tak de facto "znárodněno".

"Bude to velmi těsný boj," prorokoval Rasmussen v průběhu volebního dne. "Musíme zachovat stávající kurz, který nás přenesl přes krizi, a vytvořit v zemi novou vlnu optimismu, nevytvářet překážky soukromé spotřebě a nečinit ji pro dánský lid nákladnější."

Právě to mu ale vytýkala "Helle Gucci". Ta chce ochabující hospodářský růst povzbudit navýšením vládních výdajů. A také zavedením každodenní "extra dvanáctiminutovky", mírným navýšením délky pracovní doby.

Ta má být prodloužena celkem o hodinu týdně - nebo o 12 minut denně- podle toho, jak to bude vyhovovat zaměstnavatelům a odborům.

Thorningová-Smidtová je provdána za syna někdejšího britského labouristického premiéra Neila Kinnocka a jeho ženy Glenys, která byla ministryní pro evropské záležitosti ve vládě Gordona Browna.

 

Právě se děje

Další zprávy