Ceny v EU: Nejdráž je v Dánsku, nejlevněji v Bulharsku

Radim Klekner Radim Klekner
1. 7. 2011 5:50
Ceny zboží se mezi novými a starými členskými zeměmi EU stále diametrálně liší
Ceny potravin v supermarketech se srovnávají, v celkové úrovni cen v EU panují i nadále velké rozdíly.
Ceny potravin v supermarketech se srovnávají, v celkové úrovni cen v EU panují i nadále velké rozdíly. | Foto: Albert

Brusel - Ceny potravin a spotřebního zboží ve starých a nových členských zemích Evropské unie se i dvacet let po pádu komunismu liší jako den a noc. 

Zatímco v Dánsku činí úroveň cenové hladiny potravin, spotřebního zboží a služeb 143 procent unijního průměru, v Bulharsku je to 51 procent. Draho - zejména pro občany z nových členských zemí Unie - je i ve Finsku, Švédsku a Lucembursku. Na opačném konci žebříčku se nachází Rumunsko, Litva, Maďarsko a Polsko.

Británie, navzdory pověsti země, kde se rovněž žije draze, je podle poslední statistiky EU přesně na sto procentech, zatímco v Česku ceny představují 72 procent průměru Unie.

Rozdíly se poněkud stírají co se týče oblečení, když ceny v Dánsku jsou na 125 procentech unijního průměru, zatímco v Bulharsku to je 75 procent.

V ČR je oblečení takřka stejně drahé jako v Německu. Zatímco v Česku jsou ceny dvě procenta pod unijním průměrem, ve spolkové republice se nacházejí čtyři procenta nad ním.

Elektronika je zato v Německu v průměru o jedno procento levnější než v ČR.

Alkohol a tabákové výrobky jsou suverénně nejdražší v Irsku, kde ceny činí 170 procent průměru EU.

Mzda v Německu? Třikrát vyšší

Rozdíly mezi starými a novými členskými zeměmi Unie se ještě více zvýrazní, když srovnáme úroveň minimální a průměrné mzdy v jednotlivých státech EU.

Průměrná hrubá mzda v Česku činila v prvním čtvrtletí letošního roku 23 144 korun a podle současného kurzu tedy 950 eur. V Německu je to podle posledních údajů Eurostatu a Spolkového statistického úřadu 3400 eur.

Němci sice zaplatí na daních, sociálním a zdravotním pojištění v průměru 39 procent hrubé mzdy, poměr kupní síly zůstává přesto přibližně v poměru 1:3 ve prospěch občanů spolkové republiky.

Zatímco minimální mzda činí v Lucembursku 1683 eur, v Rakousku 1000 eur, v Řecku 740 eur, v Česku je to osm tisíc korun, a tedy 330 eur. Nejnižší v Unii je minimální mzda opět v Bulharsku, kde činí 123 eur.

 

 

Právě se děje

Další zprávy