Deník Jyllands-Posten, který téměř před rokem vlnu protestů proti karikaturám proroka Mohameda odstartoval, se rozhodl, že karikatury holocaustu nezveřejní. Příležitosti se tak chopil konkurenční Dagbladet Information.
Karikatury holocaustu dorazily do Evropy
Karikatury holocaustu, které jsou v íránském hlavním městě Teheránu vystaveny jako odpověď na karikatury proroka Mohameda, přineslo dnešní vydání tohoto deníku.
Z více než tisícovky obrázků, které do Teheránu zaslali kreslíři z jednašedesáti muslimských zemí, vybrali Dánové pouze šest nejumírněnějších. Vyhnuli se tak karikaturám, které zpochybňují genocidu nacistů proti Židům či přímo útočí na USA, Izrael nebo Dánsko.
Karikatury proroka Mohameda publikoval loni dánský deník Jyllands-Posten. Teprve začátkem letošního roku však vyvolaly rozhořčení v islámském světě.
Írán poté vyzval muslimské karikaturisty, aby poslali své výtvory na téma holocaustu a Izraele. Sešlo se celkem 1193 děl.
Svoboda vyjadřování versus náboženská nesnášenlivost
"Výstava (v Teheránu) má na opačném případě zdokumentovat, kam až zachází svoboda vyjadřování v Evropě," řekl deníku Dagbladet Information ředitel teheránského střediska komiksů Masúd Tabatabaj.
"Protože pokud je v Evropě svoboda vyjadřování, proč není možné diskutovat o holocaustu? Přitom v šestnácti evropských zemích je zpochybňování holocaustu zakázáno. Proč?" dodal.
Podle něj nemají karikatury vystavené v Teheránu "nic společného s antisemitismem a nejsou protižidovské".
Dagbladet Information však větší část karikatur vystavených v Teheránu charakterizuje jako antisemitské, protiizraelské, protidánské a protiamerické. Pouze malá část z nich ale výslovně zpochybňuje holocaust.