Karikatury Mohameda berou Dánům peníze

Martin Novák Martin Novák
24. 5. 2006 0:00
Kodaň - Bojkot dánských výrobků vyvolaný karikaturami proroka Mohameda oficiálně skončil, ale muslimové zboží z Dánska dál nekupují.

Dánské firmy si tak stále stěžují na malé zisky.

Od vypuknutí aféry, kterou vyvolal dánský deník Jyllands-Posten otištěním kreseb zesměšňujících islámského proroka Mohameda, už uplynuly čtyři měsíce. Demonstrace dávno skončily, vášně opadly, dánští velvyslanci se vrátili do islámských zemí.

Sýry a máslo muslimové stále nechtějí

Vlivní muslimští duchovní, vlády islámských zemí i většina protidánských aktivistů už na začátku dubna prohlásili bojkot za ukončený. Poté, co se dánský deník, vláda v Kodani i dánské firmy působící v islámských zemích na mnoha místech a v médiích omluvily.

Karikatury rozhněvaly miliony muslimů a zažehly nenávist vůči Dánsku.
Karikatury rozhněvaly miliony muslimů a zažehly nenávist vůči Dánsku. | Foto: Reuters

Přesto je prodej dánských výrobků na Blízkém východě velmi špatný.

Mlékárenský dánsko-švédský gigant Arla Foods tvrdí, že v Saúdské Arábii prodává jen asi deset či patnáct procent zboží oproti tomu, co prodával před publikováním karikatur. Ani v dalších arabských státech nejdou na odbyt sýry, sušené mléko či máslo.

"Mnoho lidí se stále vyhýbá dánskému zboží. Buď nadále pokračují v bojkotu, anebo si zvykli na produkty nabízené konkurencí," citoval dánský tisk šéfa divize Arla Foods pro zahraniční obchod Finna Hansena.

 

V Iráku Dánové zůstanou

Dánská vláda se také rozhodla neuposlechnout žádosti Iráku, aby z této země v souvislosti s nepokoji kvůli karikaturám stáhla své vojáky.

Mandát dánských jednotek, které jsou součástí mezinárodní koalice vedené USA, prodloužila o další rok do července 2007.

Dojde pouze k omezení kontingentu z 530 osob na necelých pět stovek. Dánové mají základnu v Basře na jihu Iráku. Levicová opozice v parlamentní debatě neúspěšně vyzývala vládu, ať jednotky stáhne a převelí je do súdánského Dárfúru v rámci operace OSN.

Nenáviděný imám zatím neodchází

Zatímco Dánové neodejdou z Iráku, muž, kerý stál u zrodu karikaturové aféry - kodaňský imám Abú Laban, zase neodejde z Dánska.

V květnu dánská média přinesla zprávu, že se chce s manželkou a dětmi vrátit do Gazy. Nyní to popírá.

Abú Labana by mnozí Dánové rádi viděli všude jinde, jenom ne v Dánsku.
Abú Labana by mnozí Dánové rádi viděli všude jinde, jenom ne v Dánsku. | Foto: Aktuálně.cz

"Neřekl jsem, že je moje přání odejít. Odejdu jen tehdy, když místní muslimové se mnou nebudou spokojeni a vyzvou mě k odchodu," prohlásil imám.

Abú Laban před půl rokem namnožil karikatury proroka Mohameda a rozesílal je muslimským duchovním a politikům po celém světě se žádostí o intervenci u dánské vlády. Mnozí Dánové mu zazlívají, že tím rozdmýchal nepokoje, a nese tak zodpovědnost za bojkot dánského zboží v islámských zemích.

 

Právě se děje

před 31 minutami

Po požáru domu na Praze 5 skončila jedna žena v nemocnici. Hasiči několik osob evakuovali

Pětašedesátiletá žena skončila v nemocnici po odpoledním požáru bytu ve druhém patře činžovního domu v Praze 5. Nadýchala se zplodin. Z domu muselo být evakuováno několik lidí. Hasiči požár dostali rychle pod kontrolu. Rozsah škody a příčinu vzniku ohně zjišťují vyšetřovatelé. 

Hořet začalo krátce po 15:00 v Lidické ulici. "Hasiči nasadili na lokalizaci plamenů jeden vodní proud vnitřní částí budovy. Během zásahu zachránili čtyři osoby pomocí vyváděcích masek a jednoho psa. Několik osob se evakuovalo před příjezdem hasičů," uvedl mluvčí pražských hasičů Martin Kavka. Oheň dostali hasiči pod kontrolu za 17 minut, poté ještě kontrolovali skrytá ohniska termokamerou. Museli také rozebrat i část stropního podhledu bytu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy