Dánové počítají, kolik je stojí bojkot

Martin Novák Martin Novák
11. 2. 2006 0:01
Kodaň - Dánská ekonomika se kvůli muslimskému bojkotu jistě nezhroutí, ale lidé v byznysu se shodují v jednom: Bojkot pocítíme!
Foto: Aktuálně.cz

Muslimové v mnoha zemích světa přestali kupovat dánské zboží na protest proti karikaturám proroka Mohameda, které zveřejnil jako první kodaňský deník Jyllands-Posten.

V supermarketech v Saúdské Arábii, Jordánsku, Alžírsku, Maroku, Tunisku, Kuvajtu, Spojených arabských emirátech a dalších zemích zmizelo z regálů a pultů vše dánské.

Dánský premiér Anders Fogh Rasmussen se snažil opakovaně přesvědčit muslimy, že jeho země není nepřítelem islámu.
Dánský premiér Anders Fogh Rasmussen se snažil opakovaně přesvědčit muslimy, že jeho země není nepřítelem islámu. | Foto: Aktuálně.cz

Nechtějí léky ani čokoládu

Výzvy k bojkotu se šíří plakáty a esemeskami, stejně tak jako kázáním v mešitách. S výjimkou Íránu zatím ale vláda žádné muslimské země neoznámila, že by bojkot dánského zboží sama nařídila nebo iniciovala.

V Egyptě například lékárny odmítají dánské léky. "Můj desetiletý syn si v prodejně prohlíží i bonbóny a čokolády, zda nejsou vyrobeny v Norsku nebo Dánsku. Jestliže Dánové mohou urážet proroka, my můžeme ignorovat jejich výrobky," řekla jedna z Egypťanek týdeníku al-Ahrám.

Dánské firmy sčítají ztráty. Kromě mléčných výrobků ustal také vývoz drůbeže na Blízký východ. "Bojíme se, že bychom museli všechny kusy vzít zpět. Nikdo je nechce," tvrdí šéf Dánské asociace drůbežářských producentů Jan Pedersen.

Dánský vývoz drůbeže na Blízký východ má podle Pedersena hodnotu zhruba devětadvaceti milionů dolarů.

"Export všech našich výrobků je ohrožen přibližně ve dvaceti zemích, což představuje ročně sumu 1,6 miliardy dolarů," řekl agentuře AP Steen Bocian, analytik Danske Bank.

Nehrozí tak nijak závratná škoda, protože například v roce 2004 představoval celkový dánský vývoz do celého světa 73 miliard dolarů.

Lego si nestěžuje

S velkými ztrátami se musí smířit dánsko-švédský mlékárenský koncern Arla. Bojkot muslimů pro něj znamená, že přichází denně přibližně o milion dolarů. A to především v Saúdské Arábii, kde měl výrazný podíl na trhu.

Foto: Reuters

"Bojkot je opravdu totální," uvedla mluvčí firmy Gade Nielsenová. Arla měla na Blízkém východě 1200 zaměstnanců, o práci možná přijdou.

Výrobce hraček Lego tvrdí, že jeho se krize příliš netýká, protože Blízký východ i další islámské země nejsou ani zdaleka jeho hlavním odbytištěm.

Hůře jsou na tom dánské turistické kanceláře, nabízející dovolenou v Maroku, Tunisku nebo Egyptě. Vláda v Kodani všem Dánům doporučila, aby se i těmto populárním destinacím raději vyhnuli, takže zájezdy byly stornovány.#reklama

 

Právě se děje

Aktualizováno před 24 minutami

Koalice Spolu navrhuje, aby šéf BIS Koudelka dostal státní vyznamenání

Koalice Spolu (ODS, KDU-ČSL a TOP 09) navrhuje, aby ředitel Bezpečnostní informační služby (BIS) Michal Koudelka obdržel státní vyznamenání. Chce tím ocenit práci kontrarozvědky pro českou bezpečnost, informovalo uskupení v tiskové zprávě. Medaile Za zásluhy by byla podle nich adekvátním oceněním i za zvládnutí situace v posledních dnech, kdy vyšly najevo informace o zapojení ruských agentů do výbuchu muničního skladu ve Vrběticích na Zlínsku v roce 2014.

Koudelka podle koalice Spolu nynější situaci, která vyústila v diplomatickou krizi mezi ČR a Ruskem, zvládl bravurně, i když byl vystaven "různým tlakům a zájmům ze strany zahraničních i domácích spolupracovníků cizích mocností". "Ředitel BIS Koudelka je člověk, který slouží občanům této země s plným nasazením. Dělá práci, o které se většinou vůbec nedozvíme, ale přesto je pro naši bezpečnost naprosto zásadní," uvedl v tiskové zprávě předseda lidovců Marian Jurečka.

Zeman činnost BIS a Koudelky dlouhodobě kritizuje, šéfa kontrarozvědky pětkrát odmítl jmenovat generálem. Premiér Andrej Babiš (ANO) tento týden uvedl, že kabinet opět navrhne Koudelkovo povýšení do hodnosti generála. Vláda o tom bude rozhodovat v pondělí. Rovněž udělování státních vyznamenání patří mezi pravomoci prezidenta.

Aktualizováno před 1 hodinou

Inspekce obvinila tři policejní důstojníky z vynášení informací podnikatelům

Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) obvinila tři policejní důstojníky kvůli rozsáhlému úniku informací. Podle inspekce movitým podnikatelům poskytovali informace o tom, zda jsou tyto osoby, případně jimi ovládané společnosti, prověřované. Kromě tří policejních důstojníků v činné službě byli obviněni i dva bývalí policisté, jeden civilista a jedna firma. Na webu GIBS o tom v pátek informovala její mluvčí Ivana Nguyenová. Dozor nad vyšetřováním případu má Vrchní státní zastupitelství v Olomouci.

Podle České televize a Českého rozhlasu případ souvisí s kauzou lobbisty Tomáše Horáčka, který je stíhán za korupci při zadávání nemocničních zakázek.

V případě získání informací o policejním prověřování z neveřejných evidencí mohli podnikatelé ovlivnit trestní řízení ve svůj prospěch nebo dosáhnout zmaření jednotlivých úkonů. "Podnikatelé za poskytování této 'ochrany' zaplatili minimálně jeden milion korun," uvedla Nguyenová.

Dva ze tří obviněných důstojníků slouží v ostravské expozituře Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ). Třetí u hospodářské kriminální policie na krajském policejním ředitelství Moravskoslezského kraje. Obviněny byly i čtyři další osoby, z toho dva bývalí policisté a jedna právnická osoba. Všichni jsou stíháni na svobodě.

Stíhání proti nim je vedeno kvůli neoprávněnému přístupu k počítačovému systému a nosičům informací, zneužití pravomoci úřední osoby, přijetí úplatku a podplacení. V případě pravomocného rozsudku hrozí obviněným tři roky až deset let vězení.

Podle zdrojů webu iROZHLAS.cz stíhaní policisté Horáčkovi poskytovali informace z interních databází, informovali ho o připravovaných zásazích a údajně ho vedli jako informátora. Mezi obviněnými jsou podle serveru soukromí detektivové, kteří Horáčkovi zajišťovali například ochranu proti odposlechům.

Zdroj: ČTK
Další zprávy