BBC stáhla pořad žertující o Mohamedovi

lem
24. 8. 2006 14:18
Londýn - Létající krávy, které vrážejí do Světového obchodního centra, a karikatury proroka Mohameda měly být trhákem rozhlasové série skotské BBC.

Její uvedení však bylo šéfy britského veřejnoprávního rozhlasu "odloženo" na neurčito.

Na svých přijímačích přitom měli první díl komediální série naladit posluchači na britských ostrovech již příští pondělí. Nestane se. Show glasgowské skupiny The Franz Kafka Big Band je podle vedení BBC příliš kontroverzní a politická.

Dostali, co chtěli, hájí se komici

Producent skotských komiků Nick Low ale nepovažuje rozhodnutí BBC za nejšťastnější. 

"Franz Kafka Big Band nikdy nehodlal dělat kompromisy, pokud se to týkalo jejich práce," prohlásil. "Bylo to vtipné a myslím, že jsme BBC dodali přesně to, co po nás chtěli."

Jeden z členů skupiny Craig Stobo byl rozhodnutím šokován.

"Dostali jsme volnou ruku, a jelikož se měl program vysílat až po 22. hodině, neodpustili jsme si pár narážek," připustil.

"Odpověděli nám, že jsou spokojeni s tím, co jsme vyprodukovali, ale že v této podobě se pořad odvysílat nedá."

Na scénu se tak opět vrací debaty vyprovokované již uveřejněním karikatur proroka Mohameda v dánském tisku a s tím i otázka, zda existují nějaké hranice, za které by se ani komik pouštět neměl.

Problémem je politický obsah

Podle producenta Colina Edwardse má BBC problém především s politickým obsahem pořadu. "Vše, co se právě teď týká Izraele, je kontroverzní. A nechyběly tam samozřejmě ani scénky o Palestině," objasnil. 

Mluvčí BBC potvrdil, že nová série se vysílat nebude, protože "je příliš agresivní a potřebuje doladit".

Skupina Franz Kafka Big Band však nepovažuje krok BBC za zničující. Na svých internetových stránkách již uveřejnila prohlášení, ve kterém zákaz BBC vítá, protože "jde o úžasnou věc a jednoduchý recept na úspěch".

 

Právě se děje

Další zprávy