Teherán - V Íránu i o víkendu pokračovaly represe proti organizátorům nedávných protestů proti výsledkům voleb v zemi.
Íránská policie dnes použila proti zhruba 3000 demonstrantům v Teheránu slzný plyn. Snažila se tak rozehnat shromáždění u jedné z mešit na severu metropole, jehož účastníci zřejmě protestují proti oficiálním výsledkům nedávných prezidentských voleb. S odvoláním na očité svědky o demonstraci informovala agentura AP.
Demonstranti na zákrok bezpečnostních sil odpovídali skandováním hesla "Kde je můj hlas?", píše AP. Podle svědků agentury někteří z manifestujících utrpěli zlomeniny rukou nebo nohou.
Světové agentury s odvoláním na místní agenturu Fars informovaly, že dokonce bylo zatčeno osm íránských zaměstnanců britského velvyslanectví.
Britsko-íránský souboj
Oficiální zdroje v Teheránu popisují zatčené jako "jedny z hlavních hráčů protestů". Londýn podobná tvrzení ostře odmítl.
Vztahy Británie a Íránu znovu ochladly tento týden, kdy si země vzájemně odvolaly po dvou diplomatech. "Osm místních pracovníků britského velvyslanectví sehrálo významnou roli při nedávných nepokojích a byli vzati do vazby. Tato skupina aktivně nepokoje podněcovala," napsala nyní bez udání svého zdroje agentura Fars.
Británie čerstvé obvinění z údajného napomáhání lidem protestujícím proti prezidentu Ahmadínežádovi popírá. Britský ministr zahraničí David Miliband vyzval Írán, aby zadržené propustil. Označil akci za "zastrašování a obtěžování". "Jsou to tvrdě pracující zaměstnanci a to, že by Británie mohla být jakkoli za teheránskými protesty, je naprosto neopodstatněné," řekl.
Můžeme věřit radě?
Dva neúspěšní kandidáti íránských prezidentských voleb také o víkendu odmítli částečné přepočítání hlasů zvláštní komisí navrženou nejvyšším ústavním orgánem státu, radou dohlížitelů. Jeden z nich, reformátor Mahdí Karrúbí, napsal do nedělního vydání listu Etemád mellí, že si přeje, aby výsledek voleb z 12. června zkoumala nezávislá komise, a nikoli ta, již sestavila rada.
Rada dohlížitelů dala v pátek stěžovatelům 24 hodin na to, aby jmenovali do nově ustavené komise své zástupce. Nejvytrvalejším kritikem voleb je liberál Mír Hosejn Músáví, který skončil podle oficiálních výsledků druhý za staronovým prezidentem Mahmúdem Ahmadínežádem. Músáví už v sobotu odmítl s novou komisí jakkoli spolupracovat, protože je to podle něj skupina složená radou dohlížitelů, která není neutrální a straní Ahmadínežádovi.
Kromě zástupců stěžovatelů v komisi měly být politické osobnosti spjaté s duchovním vůdcem ajatolláhem Alím Chameneím, který o výsledku voleb nepochybuje.