Port-au-Prince - Nejchudší z chudých vyšli z jednoho z nejkatastrofálnějších zemětřesení historie lépe než jejich bohatší sousedé. Zatímco patrové betonové budovy v centru haitské metropole Port-au-Prince zemětřesení smetlo, největší místní slum Cité Soleil, symbol věčné chudoby ostrovního státu, přestál otřesy relativně dobře.
Podle reportéra deníku Wall Street Journal spadly pouze dva místní kamenné kostely, většina chatrčí s plechovými střechami stále stojí a pach tlejících těl tu není na rozdíl od ostatních částí města cítit.
I zde si však zemětřesení vybralo své oběti. Některé příbytky spadly a pohřbily své majitele, Cité Soleil také trpí výpadky proudu. A katastrofa se místních dotkne i v jiném ohledu.
3000 trestanců na svobodě
Z vězení haitské metropole se totiž podařilo během otřesů uniknout 3000 trestancům. Mezi nimi i nespecifikovanému počtu gangsterů právě z Cité Soleil.
Podle agentury Reuters byl boj s gangy z Cité Soleil jedním z mála skutečných úspěchů, který si mohl Préval přičíst k dobru. Nyní se už ale obyvatelé slumu připravují na to, že jsou gangsteři, které se podařilo ozbrojené misi OSN MINUSTAH alespoň částečně zatlačit do defenzivy, opět zpátky.
„Jsou venku z vězení a teď se tu pohybují a pokoušejí se okrádat lidi," řekl Reuters čtyřiatřicetiletý Elgin St. Louis ze Cité Soleil. „Celou minulou noc strávili střílením."
„Bojíme se jejich návratu," dodává další obyvatel slumu čítajícího 250 až 300 tisíc lidí. „Jsou ozbrojení, nemají žádné morální zábrany a schopní čehokoliv."
Zbraně dozorců a spálené záznamy
Podle Reuters není jisté, co se přesně ve věznici stalo, její budova je totiž prý jen málo poškozená. Poté, co však trestanci přemohli stráže, vzali si jejich zbraně a údajně spálili záznamy nejen v kriminále, ale také ve zničené budově ministerstva spravedlnosti. Bude jim tak těžké předchozí trestné činy dokázat.
„Je to jenom logické, že se vrátili sem. Byla to vždycky jejich tvrz," řekl agentuře haitský policista, který si nepřál být jmenován.
„Moje poselství ke všem těm ozbrojeným banditům, kteří se snaží využít této situace, zní, že je zatkneme, stejně jako jsme to udělali v minulosti," vyjádřil se optimisticky šéf haitské národní policie Mario Andresol.
Gangy a politické elity
Tato slova však zakrývají skutečnost, že i před zemětřesením gangy stále Cité Soleil ovládaly.
„Préval tu není pánem. Nikdo tu není pánem, jen gangsterští bossové," řekl Reuters další obyvatel slumu.
Je tu však ještě jeden další rozměr. Mnozí gangsteři jsou totiž napojení na místní politiky, kteří je využívají k boji proti svým protivníkům.
Své milice měl vojenský režim Raoula Céedrase, který na začátku let USA nejprve tiše podporovaly a pak proti němu zakročily. O deset let později se zase Američané postavili proti „chimérám", ozbrojené skupině okolo levicového prezidenta Jeana-Bertranda Aristideho. Jeho baštou bylo a je právě Cité Soleil.
„Mocné elity (haitského) politického spektra využívají gangy jako nástroje svých politických válek, které jim opatřují zbraně, peníze a ochranu před zatčením," stojí ve studii Amerického mírového institutu (USIP) z roku 2008.
Peníze si gangy vydělávají únosy, vydíráním a obchodem s drogami.