Další ponorka? Švédové zaznamenali ve svých vodách "podezřelou podmořskou aktivitu"

ČTK ČTK
9. 6. 2016 16:55
Švédsko má po necelých dvou letech opět podezření, že do jeho výsostných vod pronikla cizí ponorka. Armáda kvůli tomu dokonce v dubnu pozastavila námořní cvičení, žádné konkrétní důkazy ale nenašla.
Amatérský snímek, jenž zachycuje údajnou ponorku, která se objevila ve švédských výsostných vodách.
Amatérský snímek, jenž zachycuje údajnou ponorku, která se objevila ve švédských výsostných vodách. | Foto: Reuters

Stockholm - Švédské vody možná opět narušila cizí ponorka. Armáda podle serveru The Local oznámila, že kvůli "podezřelé podmořské aktivitě" přerušila dubnové manévry u stockholmských břehů, pátrání ale žádné konkrétní důkazy nepřineslo.

Do stejné oblasti před dvěma lety pronikla cizí ponorka, což vojsko posléze doložilo sonarovými snímky se stopami na mořském dně.

"Námořní cvičení jsme pozastavili, protože jsme získali známky neznámé podmořské aktivity," uvedla armáda k dubnovému incidentu. Povahu indicií ale neupřesnila.

Ihned poté námořnictvo zahájilo podmořský průzkum oblasti, nasazeni byli i potápěči, kteří pátrali po možných důkazech. "Na dně byly nalezeny různé stopy (...), nelze je ale spojit se zmíněnými známkami (neznámé podmořské aktivity)," dodala armáda. Ta rovněž uvedla, že termín neznámá podmořská aktivita má širokou definici a nevztahuje se pouze na ponorky.

Po incidentu před dvěma lety Švédsko uskutečnilo nejrozsáhlejší protiponorkovou operaci od pádu Sovětského svazu. Po jejím skončení námořnictvo zveřejnilo sonarový snímek se stopou na mořském dně, kterou tam podle vyšetřovatelů zanechalo cizí plavidlo.

Podezření tehdy padlo na Rusko, jeho ministerstvo obrany však popřelo, že by kterákoli z ruských lodí byla za průnik do výsostných vod skandinávského království zodpovědná. Deník Svenska Dagbladet nicméně s odvoláním na nejmenované zdroje napsal, že ze švédských vod byl zachycen šifrovaný rádiový signál přijímaný v ruské enklávě Kaliningrad.

 

Právě se děje

Další zprávy