Hon na ponorku? Švédové ukázali fotku záhadného plavidla

ČTK ČTK
20. 10. 2014 9:53
Podezřelá "cizí aktivita pod vodou" údajně nemá obdoby od posledních let studené války. Rusko tvrdí, že ponorka není jeho.
Amatérský snímek, jenž zachycuje údajnou ponorku, která se objevila ve švédských výsostných vodách.
Amatérský snímek, jenž zachycuje údajnou ponorku, která se objevila ve švédských výsostných vodách. | Foto: Reuters

Stockholm - Švédsko je už několik dní na nohou.

Pobřežní vody v Baltském moři - ani ne 50 kilometrů od Stockholmu - pročesávají mobilizované lodě, vrtulníky i vojáci z obojživelné jednotky.

Stovky lidí se snaží najít údajnou ponorku, podle všech indicií z Ruska.

Deník Svenska Dagbladet uvedl, že vojenské manévry odstartovalo odposlechnuté vysílání v ruštině na nouzové frekvenci. Švédsko v pátek, už po zahájení pátrací operace, zachytilo kódované vysílání ze Stockholmského souostroví i z oblasti Kaliningradu, kde má Rusko svou baltskou flotilu.

Operace si svým rozsahem nezadá s obdobím posledních let studené války, kdy Švédové u svého pobřeží opakovaně honili podezřelé sovětské ponorky.

Skandinávská země dokonce zesílila vojenskou přítomnost ve Stockholmském souostroví.

Švédské ministerstvo obrany zveřejnilo fotografii, na níž je záhadné plavidlo zachyceno.

Rusové: My jsme to nebyli

Ruské ministerstvo obrany informace o údajném incidentu s průnikem ruské ponorky do výsostných vod severského království popřelo.

"Ponorky ruského vojenského námořnictva, stejně jako další plavidla, plní úkoly ve světovém oceánu v souladu s plánem. K žádným nestandardním, a tím spíše k havarijním situacím nedošlo," stojí v prohlášení.

Švédsko mezitím podle BBC zesílilo uskupení lodí, vrtulníků a dalších sil pátrajících v Baltském moři po "zahraniční činnosti pod hladinou".

"Nadále se domníváme, že získané informace jsou důvěryhodné, a jako velitel operace jsem nařídil zvýšit počet lodí nasazených do pátrání," řekl novinářům kapitán Jonas Wikström. Další podrobnosti neuvedl.

Ruský opoziční list Novaja gazeta s odvoláním na nejmenovaný "vysoce postavený" zdroj z ruského námořnictva v neděli napsal, že ponorka, po které Švédové pátrají, nemůže být ruská.

Do mělkých vod Baltu by totiž nezamířila žádná z jaderných ponorek, zatímco průzkumné miniponorky prý ještě čekají na opravu, dvě ze tří konvenčních ponorek Baltské flotily se právě opravují a třetí je údajně u Severní flotily.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 6 hodinami

Fotbalisté Norwiche se po roce vracejí do Premier League

Fotbalisté Norwiche se po roční pauze vracejí do nejvyšší anglické soutěže. "Kanárci" sice ve 42. kole druhé ligy podlehli po dlouhém oslabení Bournemouthu 1:3, postup už ale měli zajištěný před utkáním díky remízám třetí Swansea s posledním Wycombem (2:2) a čtvrtého Brentfordu s Millwallem (0:0). Norwich je z jejich dosahu a má osmibodový náskok na druhý Watford. K zajištění prvního místa mu v posledních čtyřech duelech stačí uhrát pět bodů.

Norwich před dvěma lety postoupil do Premier League jako vítěz, ale mezi elitou skončil beznadějně poslední. K návratu mu pomohl zejména finský kanonýr Teemu Pukki, který je s 25 trefami mezi střelci druhý.

Do Premier League přímo postoupí nejlepší dva týmy, další čtyři se utkají o zbývající volné místo.

Zdroj: ČTK
Další zprávy