Nikoliv jedna, švédské vody narušily až čtyři cizí ponorky

ČTK ČTK
25. 1. 2015 13:46
Jde o velmi znepokojující narušení suverenity, prohlásil předseda parlamentního výboru pro obranu Allan Widman.
Amatérský snímek, jenž zachycuje údajnou ponorku, která se objevila ve švédských výsostných vodách.
Amatérský snímek, jenž zachycuje údajnou ponorku, která se objevila ve švédských výsostných vodách. | Foto: Reuters

Stockholm - Švédská armáda odhaduje, že ve vodách u ostrovů nedaleko Stockholmu operovaly loni v říjnu až čtyři cizí ponorky a ne jedna, jak se původně předpokládalo.

O víkendu o tom s odvoláním na svůj zdroj informoval švédský deník Dagens Industri. Aféra v říjnu vyvolala rozsáhlé námořní pátrání, které bylo považováno za největší protiponorkovou operaci od pádu Sovětského svazu.

Poprvé byla cizí ponorka zpozorována v pátek 17. října, pak znovu dvakrát během víkendu. Počátkem ledna Dagens Industri uvedl, že druhá ponorka se ve švédských vodách pohybovala jen týden poté, co armáda zastavila pátrání.

Deník nyní s odvoláním na zdroj obeznámený s případem napsal, že zevrubná analýza důkazů nashromážděných z pátrací operace ukazuje na přítomnost ještě třetí a možná i čtvrté ponorky.

"Pokud bylo ve švédských vodách tak mnoho plavidel, tak jde o velmi znepokojující narušení (suverenity)," prohlásil předseda parlamentního výboru pro obranu Allan Widman. "Pokud je tato informace správná, tak tři či čtyři (ponorky) vypadají na rozsáhlou zahraniční podmořskou operaci," dodal.

Kontraadmirál Anders Grenstad agentuře TT řekl, že armáda vyšetřování ještě neukončila a že se tak nestane dříve než v březnu. Upozornil také, že není doposud jasné, zda ozbrojené síly zveřejní celou závěrečnou zprávu.

Švédsko loni v listopadu ukázalo sonarový snímek, který označilo za důkaz průniku malé cizí ponorky do svých vod. Na zrnité fotografii je vidět stopa na mořském dně, kterou tam údajně zanechalo zmíněné plavidlo.

Podezření ještě během pátrání padlo na Rusko, které opakovaně důrazně popřelo odpovědnost. Média nicméně s odvoláním na armádní zdroje informovala, že ze švédských vod byl zachycen šifrovaný rádiový signál přijímaný v ruské enklávě Kaliningrad.

 

Právě se děje

před 58 minutami

Požár haly v pražském Braníku si vyžádal škodu deset milionů

Pondělní požár haly v Modřanské ulici v Praze si vyžádal škodu zhruba deset milionů korun. Příčiny vzniku požáru zatím nejsou známy. Zraněn nebyl při požáru nikdo. Vyplývá to z informací na webu hasičů. S likvidací ohně se hasiči v pondělí potýkali 13 hodin. V úterý dopoledne se na místo vrátí vyšetřovatelé.

K požáru zděné haly v pražském Braníku, kde bylo uskladněno různé zboží včetně oblečení nebo nábytku, vyjížděli hasiči před 06:00. Ještě ráno se propadla střecha objektu a k hořícímu materiálu se hasiči dostávali jen obtížně. Zásah proto trval dlouho. Už po ránu byl oheň podle informací pražských hasičů pod kontrolou, hasiči pak ale ještě vyhledávali skrytá ohniska. Až kolem 19:00 hasiči oznámili, že všechny jednotky z místa odjíždějí.

Požár v pondělí zastavil na několik hodin automobilovou i tramvajovou dopravu. Až před 15:00 byla Modřanská ulice znovu zcela průjezdná.

Zdroj: ČTK
Další zprávy