Hon na tajemnou ponorku: Tohle Rusové přehnali, zní Švédskem

Martin Novák Martin Novák
21. 10. 2014 16:06
Skandinávské země si stěžují na přelety ruských stíhaček. Teď jsou v podezření i ruská plavidla.
Švédské námořnictvo prohledává vody nedaleko Stockholmu.
Švédské námořnictvo prohledává vody nedaleko Stockholmu. | Foto: Reuters

StockholmŠvédské námořnictvo zintenzivnilo pročesávání Baltského moře jihozápadně od Stockholmu. Pátrají po záhadné ponorce, jejímž původem si nejsou jisti, leč indicie ukazují na Rusko.

Jde o největší švédskou vojenskou operaci od konce studené války na jeho území. Vzdušný prostor nad oblastí je uzavřen a vláda varovala veřejnost, aby se oblasti vyhnula.

Pátrání u malého ostrova Kullbaling.
Pátrání u malého ostrova Kullbaling. | Foto: Reuters

Vypadá to jako kombinace dvou špionážních a detektivních románů. Honu na ponorku Toma Clancyho, odehrávajícího se za studené války, a trilogie Milénium spisovatele Stiega Larssona, kde je ústřední postavou bývalý sovětský agent Zalačenko žijící ve Švédsku.

Švédský premiér Stefan Löfven vyzývá ke klidu, zatímco Moskva odmítá přítomnost jakýchkoliv svých plavidel u břehů skandinávské země.

V neděli Stockholm zveřejnil fotografii hledané ponorky v místech vzdálených asi padesát kilometrů od metropole. Švédové také zachytili rádiovou komunikaci v ruském jazyce a ponorka podle nich možná má či měla technické problémy.

"Nepochybuji o tom, že plavidlo je ruské. Je těžké si představit, že by kterákoliv jiná země poslala miniponorky k souostroví u Stockholmu," cituje server Thelocal.se švédského vojenského experta Tomase Riese.

Švédsko v posledních týdnech několikrát zaznamenalo narušení svého vzdušného prostoru ruskými stíhačkami. Podle Riese ale tentokrát Rusové zřejmě měli zájem na tom, akci utajit.

Český novinář Tomáš Sniegoň, který žije dlouhodobě ve Švédsku, řekl Aktuálně.cz, že Švédové situaci nevnímají přímo jako nebezpečí, ale spíš jako ukazování svalů ze strany Ruska.

"Existují dva tábory, které nabízejí dvoje vysvětlení. Jeden říká, že jde o reakci na sbližování mezi Švédskem a NATO. Švédsko není členem Aliance, je to ale země, která je svou politikou velmi blízká NATO. Asi nejbližší nečlenskou zemí. A Rusové tímto způsobem dávají najevo svoji nevoli.

Druhý tábor tvrdí, že Putin demonstruje sílu především pro domácí politické publikum. Řeší si tím domácí problémy v Rusku. Je to pro Švédsko nepříjemné, ale ne příliš nebezpečné," vysvětluje novinář.  

"Jediná země má motiv. Je to ta, která si nepřeje, abychom pokračovali ve spolupráci s NATO," řekl agentuře TT bývalý švédský vojenský atašé v Moskvě Christian Allerman.

Podle agentury TT se nacházejí v blízkosti Švédska dvě ruské lodě, které mohou mít s podezřelým utajeným plavidlem něco společného. Nákladní loď Profesor Logačev a tanker NS Concord.

Foto: Aktuálně.cz

Armádní mluvčí sdělil, že existuje "podezření na operace zahraniční mocnosti ve švédských vodách".

Ruská vláda tvrdí, že ponorka je nizozemská. To ovšem Nizozemci rezolutně popřeli. Jejich ponorka v Baltském moři prý už několik dní kotví v Estonsku, daleko od Stockholmu.

Jedním z možných vysvětlení ruské přítomnosti je snaha zmapovat místní vody pro případ válečného konfliktu nebo tam nainstalovat monitorovací zařízení. Pokud se tedy skutečně jedná o ruské plavidlo.

Ruská diplomacie po vypuknutí krize na Ukrajině směřuje ostrá prohlášení nejen do Pobaltí, ale i do Skandinávie. Ruský premiér Dmitrij Medveděv prohlásil, že Rusko nesouhlasí s případným vstupem Švédska do NATO.

Vladimir Putin se minulý týden zmínil o "nárůstu projevů nacismu" v Lotyšsku, což vyvolalo protest ministerstva zahraničí v Rize.

Amatérský snímek, jenž zachycuje údajnou ponorku, která se objevila ve švédských výsostných vodách.
Amatérský snímek, jenž zachycuje údajnou ponorku, která se objevila ve švédských výsostných vodách. | Foto: Reuters

Vztahy s Estonskem zhoršil srpnový incident, když ruští pohraničníci v září zatkli v oblasti společné hranice důstojníka estonské rozvědky Estona Kohvera. Podle Tallinnu byl přes hranici unesen, podle Moskvy prováděl na ruském území špionážní činnost.

Pobaltské republiky patří v Evropské unii k největším kritikům ruské politiky na Ukrajině. Výrazně kritický byl vůči Moskvě také nedávno odstoupivší švédský ministr zahraničí Carl Bildt.

"Putinova politika vůči Krymu a Ukrajině Švédsko moc nerozděluje. Reakce je převážně velmi odmítavá. Incident s ponorkou je další etapou konfrontační politiky Putina poté, co Švédsko i Finsko zaznamenaly narušení svého vzdušného prostoru ruskými stíhačkami. To je provokativní akce, ukazování svalů, ne žádné nevědomé, náhodné narušení prostoru," říká Tomáš Sniegoň.

___

Čtete rádi zpravodajský on-line deník Aktuálně.cz? Podpořte nás v anketě českého internetu Křišťálová lupa. Hlas nám můžete dát zde. Děkujeme!

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Frankfurt si v odloženém duelu EL v Salcburku zajistil postup

Fotbalisté Frankfurtu v odvetném duelu 2. kola Evropské ligy v Salcburku, jenž byl přeložen ze čtvrtka na dnešek kvůli hlášenému orkánu, remizovali 2:2 a v součtu s domácí výhrou 4:1 postoupili do osmifinále. V něm se Eintracht 12. a 19. března utká s Basilejí.

Salcburk v odloženém zápase před 29.000 diváky dvakrát vedl, ale hosté pokaždé vyrovnali a pohlídali si postup. Branky domácích vstřelili kapitán Andreas Ulmer a Jérome Onguéné, klid Frankfurtu zajistil dvěma góly André Silva.

Frankfurt se měl původně už za dva dny představit v bundeslize na hřišti Werderu Brémy, vedení ligy ale na neděli plánovaný duel kvůli nahuštěnému programu zatím na neurčito odložilo.

Zdroj: ČTK
Další zprávy