reklama
 
 

Další mise Václava Klause je rozbití EU, věští Němci

7. 3. 2012
Deník Die Welt se odvolává na prezidentova blízkého spolupracovníka Jiřího Payna

Berlín - Český prezident Václav Klaus se dostal do centra pozornosti německých médií.

Je tomu jen pár dní, co se vlivný a uznávaný list Frankfurter Algemeine Zeitung podivoval, že Klaus hrozí vrácením prestižní ceny, kterou ale nikdy nedostal.

Deník Die Welt nyní napsal, že se známý euroskeptik snaží rozbít Evropskou unii. Odvolává se přitom na vyjádření Klausova blízkého spolupracovníka Jiřího Payna.

Prý to dokládá například Klausova podpora vstupu Turecka do Unie, kterou podle Die Welt sleduje zvětšení současných problémů v EU.

Co bude, až nebude Hrad?

Konzervativní německý deník se zamýšlí nad budoucností Klause poté, co prezident za rok Pražský hrad opustí. "A ta by měla být především jedno: antievropská," soudí list.

Podle Payna se Klaus sice nikdy veřejně nevyslovil pro odchod Česka z EU, vnitřně je to prý pro něj "příliš malý cíl". "Myslím, že chce Evropskou unii rozbít," cituje Die Welt Payna, který svá slova podle deníku myslí naprosto vážně.

"V každém státě EU existují skupiny evropských skeptiků. Ty v současné krizi přerůstají v proud. Klaus bude cestovat po Evropě a starat se o to, aby tento proud ještě sílil," uvedl podle Die Welt Payne.

"Mezitím Klaus zasahuje jinak," poznamenává k tomu německý deník.

"Přimlouvá se například za to, aby bylo konečně do EU přijato Turecko. Ne však proto, aby udělal něco dobrého pro Turecko. Ne, Klaus chce jednoduše zvětšit problémy, které Unie už nyní má," soudí Die Welt, podle něhož by Češi tuto taktiku nazvali "podtunelování".

autor: ČTK | 7. 3. 2012

Související

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama

  Sponzorované odkazy

  reklama