Jana Václavíková
Aktualizováno 4. 12. 2021 18:51
Po zkušenostech s epidemií nemoci SARS, která propukla v listopadu 2002, mnoho čínských lékařů vědělo, co hrozí. Když před dvěma lety narazili na nový koronavirus, varovali před ním, přestože se čínské úřady zpočátku tvářily, že se nic neděje. První whistlebloweři byli obviněni ze lži nebo na koronavirus zemřeli. Přečtěte si, jaký je jejich osud dva roky od prvního zaznamenaného případu covidu-19.
Koronavirus ve světě
Světová zdravotnická organizace uvádí, že za dva roky pandemie se na světě nakazilo už více než 261,4 milionu lidí a 5,2 milionu z nich na nemoc zemřelo. Nejvíc nakažených zaznamenaly Spojené státy (47,9 milionu), Indie (34,5 milionu) a Brazílie (22 milionů). Ve stejných zemích, jen s jiným pořadím, koronavirus také nejvíce lidí zabil. V USA na nemoc covid-19 zahynulo 773 tisíc lidí, v Brazílii 614 tisíc a v Indii téměř 469 tisíc lidí. V Česku bylo zaznamenáno 2,1 milionu potvrzených případů nákazy a zemřelo přes 33 tisíc lidí.
V současnosti se začíná šířit nová varianta koronaviru s názvem omikron, která byla prvně identifikována v Jihoafrické republice. Má mnoho mutací a mohla by být nakažlivější než předchozí varianty. Nedá se ale zatím s jistotou určit, zda je průběh onemocnění mírnější, vážnější či stejný. WHO v pondělí uvedla, že se omikron pravděpodobně začne šířit v mezinárodním měřítku a představuje "velmi vysoké" riziko. Nákaza omikronem byla už zaznamenána i v Česku.