Jana Václavíková
Aktualizováno 4. 12. 2021 18:51
Po zkušenostech s epidemií nemoci SARS, která propukla v listopadu 2002, mnoho čínských lékařů vědělo, co hrozí. Když před dvěma lety narazili na nový koronavirus, varovali před ním, přestože se čínské úřady zpočátku tvářily, že se nic neděje. První whistlebloweři byli obviněni ze lži nebo na koronavirus zemřeli. Přečtěte si, jaký je jejich osud dva roky od prvního zaznamenaného případu covidu-19.
Li Wen-liang
Očař Li Wen-liang byl jedním z lékařů, kteří obdrželi první zprávu o koronaviru od Aj Fen. Právě on ji pak poslal "ven", konkrétně bývalým spolužákům z univerzity. Varoval je, aby informaci o neznámé nemoci podobné SARS dál nešířili. Hned druhý den si ho ale předvolalo vedení nemocnice, které mu vyčinilo, a 3. ledna byl předvolán na policii, kde musel podepsat, že šíří pomluvy a o nemoci už mluvit nebude. Tento slib ale nedodržel a psal na sociální sítě.
Čtyřiatřicetiletý Li se nakonec sám koronavirem nakazil, byl hospitalizován a skončil na jednotce intenzivní péče. Informace o jeho smrti se začaly šířit 6. února, nemocnice je ale zprvu odmítla. O den později se zpráva potvrdila. Liho smrt rozpoutala na internetu velkou kritiku, a tak se čínská vláda rozhodla zakročit i proti dalším lidem, kteří o situaci ve městě Wu-chan promluvili, píše CNN.
O dva měsíce později Li naopak získal od vlády posmrtné vyznamenání a komunistická strana ho začala nazývat mučedníkem, protože zemřel při práci pro stát. Už ale nezmínila, že byl původně potrestán.