Rangún - Barmská vojenská junta povolala do Rangúnu a dalších největších měst nové tisícovky vojáků a policistů, kteří mají obyvatele odradit od pokračování v protivládních protestech.
Příslušníků pořádkových sil je v Rangúnu podle odhadů už nejméně 20 000, pokračuje také masové zatýkání demonstrantů. Státní média ohlásila znovunastolení pořádku "po opatrném, nejmenším možném použití síly".
Do Rangúnu se vrátil zvláštní vyslanec OSN Ibrahim Gambari, který se podle diplomatických zdrojů v novém hlavním městě Neipyijto setkal s barmskými generály, které se snažil odradit od dalšího krveprolití. V Rangúnu se pak setkal s vůdkyní opozice a nositelkou Nobelovy ceny za mír Do Aun Schan Su Ťij, která je držena v domácím vězení.
Nic bližšího se o těchto setkáních zatím neví a oficiálně nebyla ani potvrzena, cestu zmocněnce OSN halí tajnosti. Předpokládá se však, že na schůzku se Su Ťij by nemohl pomýšlet bez osobního svolení vůdce junty, generála Thana Šweie.
K pokojnému vyřešení krize vyzvaly juntu už i Japonsko a Čína, největší dosavadní spojenci Barmy. Ale mezinárodní tlak měl v minulosti na vojenský režim minimální dopad. "Nemyslím si, že by tomu mělo být nyní jinak. Vyřešíme si to sami," řekl agentuře AP jeden z Barmánců, který si v obavě z případného postihu přál zachovat anonymitu.
Zprávy z Barmy: co dovolí junta
Svět už dvanáct dní přihlíží represím, jimiž barmská vláda potlačuje protesty občanů a duchovenstva proti vojenskému režimu.
Ovšem - přihlíží jen, když junta, která zemi vládne už 45 let, svolí.
Už několikrát totiž pověřila armádu odpojit internet: Do éteru se tak dostaly jen vládou povolené záběry a informace. Podle státní televize při "drobných nepokojích" zahynulo devět lidí. Podle západních zemí je však mrtvých mnohem více. Uvedl to i britský premiér Gordon Brown.
Vodítkem jsou především přes mobily nahraná videa a záběry, které se mezi výpadky internetu podaří lidem odeslat. Zachycují ozbrojence se samopaly, kteří se nerozpakují použít ostrou munici proti davům.
"Samizdat" tak hraje důležitou zpravodajskou roli a pomáhá v diplomatických vyjednáváních. Při masových protestech v roce 1988 trvalo mnoho dní, než se krvavé obrázky dostaly do světa.
Situaci objasňuje i věda
Svědectví k situaci, která v Barmě dlouhodobě panuje, v sobotu předložili také vědci.
Experti z Americké asociace pro rozvoj vědy (AAAS) zveřejnili sadu satelitních snímků, které dokazují vypalování celých vesnic. Komerční satelity zachytily i zvýšenou přítomnost ozbrojených sil v pětadvaceti oblastech na východě Barmy.
"Našli jsme důkazy o osmnácti vesnicích, které prostě zmizely," řekl výzkumník AAAS Lars Bromley. "Ze snímků pořízených v dubnu jasně vyplývá, že byly vypálené. Ještě teď je možné identifikovat spálenou hlínu a základy mnoha domů."
Spojené státy okamžitě avizovaly, že tyto důkazy poslouží jako další z pák na dosud neoblomnou vládu Barmy. "Tyto snímky také předložíme čínské vládě," citovala agentura Reuters Aung Dina, zmocněnce americké vlády pro otázky Barmy.
Din doufá, že snímky mohou obměkčit Čínu, která dosud blokovala v Radě bezpečnosti OSN přísný postih pro vojenskou juntou s tím, že není dostatek důkazů o násilí a mocnosti se tudíž nemají co plést do vnitřních záležitostí Barmy.
Také americká ministryně zahraničí Condoleezza Riceová věří, že Rada Bezpečnosti OSN podnikne silnější akci než doposud. Spojené státy už na vládu uvalily sankce.
Pomoci by mohlo i oznámení humanitárních pracovníků ze Světového potravinového programu (WFP): Vláda je přestala pouštět do země. Bez jídla a léků dotovaných OSN jsou tak malé děti i staří lidé.
Demonstrace polevují
Kvůli výpadkům internetu nebylo dlouho zřejmé, zda i v sobotu vyrazili lidé do ulic protestovat. Agentura EFE nicméně informovala, že pořádkové síly v centru Rangúnu rozehnaly slzným plynem několik tisíc lidí. Armáda musela řešit také masové protesty v jiných městech. Záběry televize ukazovaly desítky lidí, ustupující před armádou ve městech poblíž hranic s Thajskem.
Tentokrát stříleli vojáci do vzduchu, na občany útočili obušky. Světové agentury se nicméně shodují, že po předchozích dnech, kdy armáda do lidí střílela ze samopalů, počala aktivita odpůrců vojenského režimu viditelně upadat.
O to viditelnější byly protesty ve světě. V sobotu na podporu Barmánců demonstrovali lidé od Soulu po Washington. Tiché shromáždění se odehrálo i v Praze, symbolicky na Národní třídě u památníku 17. listopadu 1989.
VIDEA Z BARMY: Prohlédněte si jak probíhaly střety mezi mnichy a vojáky. Natočena byla také vražda japonského novináře
Mniši v izolaci
Barma a okolní svět:
Vývoz: (v milionech dolarů)
- Thajsko $2,135 49 %
- Indie $527 12 %
- Čína: $230 5 %
- Celkem: $4,361
Dovoz: (v milionech dolarů)
- Čína $1,328 34 %
- Thajsko: $837 21 %
- Singapur: $620 15 %
- Celkem: $3,909
Humanitární pomoc:
- Barma získala skrze OSN oficiální humanitární pomoc 121,1 milionu dolarů v roce 2004. Jedná se o částku asi 2 dolary na každého obyvatele. Pro srovnání, Laos obdržel 47 dolarů na osobu, Kambodža 35 dolarů.
- Hlavními sponzory jsou Čína, Indie a Japonsko. Západní pomoc byla zastavena po krvavém potlačení povstání v roce 1988.
- Není jasné, zda Japonsko bude v pomoci pokračovat poté, co se objevily záběry, na kterých vojáci zastřelili japonského novináře.
- Čínská pomoc zemi se v roce 2005 pohybovala ve výši 100 milionu dolarů
Černý trh:
- Významnou roli má v zemi černý trh. Většina zboží je do a ze země převážena načerno z Thajska a Číny
- Nejdúležitějšími vývozními komoditami jsou týkové dřevo, drahokamy, drogy a lidé
- Barma je druhý největší producent heroinu po Afghánistánu, země je součástí tzv. "Zlatého trianglu"
- Heroin ze země končí v asijských zemích a Austrálii
V samotném Rangúnu zatím vojáci izolovali všechny buddhistické kláštery.
Mniši, hlavní iniciátoři protestů, zůstali uzavřeni v klášterech. Pohyb po městě je značně omezen. Armáda včera také pozatýkala mnoho lidí, kteří podle ní nerespektovali zákaz vycházení.
Zvláštní vyslanec dorazil do Barmy
Do nového hlavního města Barmy Pjimnana už také dorazil zvláštní vyslanec OSN Ibrahim Gambari, který se podle diplomatických zdrojů má setkat také s nejvyšším generálem Thanem Shwe.
Na otázku, jestli má v plánu setkat se také s vězněnou opoziční aktivistkou Aun Schan Su Ťij, tento bývalý nigerijský ministr zahraničí uvedl: "Očekávám, že se setkám se všemi lidmi, se kterými se potřebuji setkat."
Gambari ihned zamířil do sídla vlády. Mezinárodní společenství si od jeho mise slibuje hodně: "Pokud se mise nezdaří, pak se může situace v Barmě stát děsivou," citovala britská BBC šéfa singapúrské diplomacie George Jong-Bún-Žoa.
PÁTEK: Revoluce v Barmě, Vojáci pálí do davu demonstrantů
Až deset tisíc lidí se v pátek opět sešlo v ulicích Rangúnu a požadovalo propuštění buddhistických mnichů.
ČTVRTEK: Masakr v Barmě: státní televize přiznává 9 mrtvých
Už i barmská státní televize přiznává, že při násilných střetech bezpečnostních sil a demonstranty přišlo v Rangúnu o život 9 lidí.
NAŠI BLOGGEŘI O BARMĚ:
František Kostlán: Barma - demokratický zápas