Clintonovou v New Yorku postihly mdloby z přehřátí. Podlomila se jí kolena a přišla o botu

ČTK ČTK
Aktualizováno 11. 9. 2016 22:55
Demokratickou prezidentskou kandidátku Hillary Clintonovou postihly mdloby během nedělního pietního shromáždění v New Yorku, věnovaného uctění památky obětí teroristického útoku ze září 2001. Vzpomínkové shromáždění proto musela opustit předčasně.
Demokratická kandidátka Hillary Clintonová opuští pietní shromáždění v New Yorku.
Demokratická kandidátka Hillary Clintonová opuští pietní shromáždění v New Yorku. | Foto: Reuters

New York - Demokratickou prezidentskou kandidátku Hillary Clintonovou postihly mdloby během pietního shromáždění v New Yorku, věnovaného uctění památky obětí teroristického útoku ze září 2001. Oznámila to televize Fox News. Volební štáb podle agentury Reuters potvrdil, že Clintonovou postihly mdloby z horka, ale už se cítí "mnohem lépe".

Clintonová vzpomínkové shromáždění předčasně opustila. Cestou do přistaveného vozu se jí podle Fox News podlomila kolena, ztratila botu a do auta jí pomohli tělesní strážci. "Zjevně ji postihly zdravotní problémy," konstatovala televize.

Podle volebního štábu Clintonovou postihlo přehřátí organismu, ale už se prý cítí mnohem lépe. Odpočívá v newyorském apartmá své dcery Chelsea. Zda vyhledala lékařskou pomoc, není známo.

Dceřin byt Clintonová brzy opustila. Na ulici se nechávala fotografovat a prohlásila, že se "cítí skvěle" a v New Yorku že je dnes krásný den.

Podle newyorských médií pietní akce na Manhattanu před jejich skončením opustil i Trump. Na žádost o komentář ke zdravotním problémům Clintonové prohlásil, že "o tom nic neví".

Teploty se v největším americkém městě pohybují těsně pod třiceti stupni Celsia. Bývalá první dáma strávila na pietním shromáždění asi půldruhé hodiny.

Clintonová si v prosinci 2012 přivodila pádem otřes mozku, když ztratila vědomí. Podle lékařů šlo o následek žaludeční nevolnosti a dehydratace.

V polovině srpna se v amerických médiích objevila zpráva, že devětašedesátiletá demokratická kandidátka utrpěla v červnu na veřejnosti epileptický záchvat. Informace poukazovala na video, na němž je Clintonová vidět, jak při rozhovoru s novináři chvíli nepřirozeně cuká hlavou. Videonahrávka se objevila na internetu a odvysílaly ji také některé televize.

V červenci nicméně lékaři zveřejnili zprávu o jejím zdravotním stavu, podle níž je Clintonová ve skvělé kondici a je schopna vykonávat úřad hlavy státu.

Večírky plné celebrit

Clintonová jinak dále pokračuje ve svém volebním úsilí. Denně může na kampaň vynaložit až 2,2 milionu dolarů (530 milionů korun), aniž by jí do voleb došly peníze shromážděné od sponzorů. Napsala to v neděli agentura AP. Rozdíl mezi volebními fondy Clintonové a jejího soupeře Donalda Trumpa se měsíc od měsíce zvyšuje, nyní činí 55 milionů dolarů.

Demokratická kandidátka přesto pořádá pro dárce další a další společenské akce. Během srpna uspořádala úspěšná dárcovská shromáždění v sídle mnoha movitých internetových firem v Silicon Valley, sponzorské večírky v kalifornském Los Angeles byly podle AP plné celebrit.

Demokraté hromadí finance z obavy před realitním magnátem Trumpem, který před volbami řekl, že na kampaň vynaloží miliardu dolarů. Zatím ale ze svého uvolnil jen 60 milionů. 

Clintonová zatím vybrala na kampaň 600 milionů dolarů (14,5 miliardy korun). Jejím cílem je rovná miliarda, tedy částka, kterou měl ve volbách před čtyřmi lety k dispozici Barack Obama.

 

Právě se děje

Další zprávy