Trump řečnil v Detroitu, chtěl přilákat černošské voliče. Sliboval jim obnovu města

ČTK ČTK
Aktualizováno 3. 9. 2016 21:37
Republikánský kandidát na prezidenta Spojených států Donald Trump navštívil Detroit, kde se v místním kostele snažil přesvědčit Afroameričany, aby ho volili. Ve městě tato menšina převažuje a preferuje většinou demokratickou stranu. Trump proto sliboval například obnovu Detroitu, který před třemi lety musel vyhlásit bankrot. Země podle něj potřebuje "program občanských práv pro naši dobu", tedy lepší školství a zajištění kvalitních pracovních míst. Před kostelem na něj čekali protestující odpůrci, mnozí totiž Trumpa kvůli jeho výroků označují za rasistu.
Prezidentský kandidát Donald Trump.
Prezidentský kandidát Donald Trump. | Foto: Reuters

Detroit - Prezidentský kandidát amerických republikánů Donald Trump se vydal pro hlasy černochů do Detroitu, v němž tato menšina dominuje. Na setkání s pozvanými občany v místním kostele Trump podle agentury AP slíbil, že pomůže s obnovou města, které před třemi lety vyhlásilo bankrot. Černoši od 60. let tradičně volí naprostou většinou demokraty, což znamená, že nyní podporují Trumpovu sokyni Hillary Clintonovou.

Trump, jehož odpůrci ho označují za rasistu, začal o hlasy černošských voličů cíleně usilovat minulý měsíc, dosud však na ně apeloval před převážně bělošskými posluchači. Předešlý republikánský kandidát Mitt Romney dostal od černochů pouhých šest procent hlasů, zatímco George Bush mladší, který v roce 2004 jako poslední z republikánů nemusel stát proti kandidátovi s černou pletí, jich získal 11 procent.

"Jsem tady, abych vám naslouchal," prohlásil Trump v kostele Great Faith Ministries International. "Chci vám pomoci obnovit a budovat Detroit," dodal kandidát podle AP.

"Chci v Americe prosperitu pro každého. Chci, aby se toto město stalo předmětem závisti celého světa, a my to dokážeme," řekl Trump za potlesku přítomných. Zvláště silný potlesk si podle agentury Reuters vysloužil, když řekl, že křesťanská víra není věcí minulosti, ale přítomnosti a budoucnosti.

Detroit se kvůli přesunu automobilové výroby, těžkým rasovým problémům a katastrofální politice různých garnitur městského vedení stal nejchudším velkoměstem Spojených států. Téměř 40 procent obyvatel zde žije pod oficiální hranicí chudoby ve srovnání s 15 procenty v celých USA.

Ve městě jen stěží fungují základní služby a míra zločinnosti i nezaměstnanosti je zde nejvyšší ze všech amerických velkoměst. Počet obyvatel Detroitu se ztenčil od roku 1950 z 1,8 milionu na méně než 700 000. Více než 80 procent obyvatel města tvoří po exodu bělochů na předměstí černoši.

Návštěvu Detroitu měl Trumpův tým kvůli ožehavé bezpečnostní situaci pečlivě naplánovanou a zabezpečenou a na rozdíl od obvyklých kandidátových vystoupení před velkým počtem lidí měly být akce v tomto městě intimnější. Před kostelem na Trumpa čekali hlasitě protestující demonstranti, kteří se pokoušeli prorazit bariéry; zastavila je ale policie a ochranka.

Trumpa v Detroitu doprovází jeho bývalý konkurent v republikánských primárkách a detroitský rodák Ben Carson, který nyní působí jako Trumpův poradce. Byla s ním i Omarosa Manigaultová, bývalá soutěžící v jeho reality show The Apprentice, která mu pomáhá v přístupu k černošské menšině. Trump se po projevu v kostele sešel s asi stovkou předáků místní komunity a místních církví, uvedla jeho kampaň.

"Zcela chápu, že afroamerické společenství trpělo diskriminací a že existuje řada věcí, které by se měly napravit," řekl Trump. Země podle něj potřebuje "program občanských práv pro naši dobu", který by měl spočívat v lepším školství a v zajištění kvalitních pracovních míst.

Trump podobně jako jiní republikáni říká, že pracovní místa pomohou menšinovým společenstvím mnohem více než sociální dávky, které jim v minulých desetiletích zajišťovali demokraté. Sociální politika demokratů vůči menšinám podle republikánů nakonec vedla k úpadku celých komunit a měst.

Vicki Dobbinsová, která proti Trumpovi venku protestovala, agentuře Reuters řekla, že je zklamaná, že pastor místní církve republikána pozval a umožnil mu vystoupit. "Podle mě tím každého z nás bodl do zad," řekla aktivistka.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 60 minutami

Ondra a Adamovská jsou mistry republiky v boulderingu

Olympionik Adam Ondra a Eliška Adamovská vyhráli mistrovství republiky v boulderingu. Oba favorizovaní sportovní lezci ve finále šampionátu ve Slaném pokořili jako jediní všechny čtyři cesty.

Za bývalým mistrem světa v boulderingu i v lezení na obtížnost Ondrou, který v Tokiu nenaplnil medailové ambice a v olympijském finále skončil šestý, skončil hlavní soupeř Martin Stráník. Ten měl "topy" tři. Bronz získal Štěpán Volf.

Adamovská, jež v červenci vyhrála v Brianconu závod Světového poháru v obtížnosti, dnes ve Slaném zvítězila před Michaelou Smetanovou a Markétou Janošovou.

Další zprávy