Washington - Donald Trump vstupuje do všeobecné části prezidentské volební kampaně s výrazně méně penězi vybranými od dárců než jeho rivalka Hillary Clintonová.
Dokonce jich měl na začátku června tak "málo", že americký server The New York Times (NYT) napsal, že jeho nabyté finance odpovídají spíše kampani do amerického Kongresu než do Bílého domu.
Trumpova kampaň se podle deníku "rodí za nejhorších finančních a organizačních nevýhod, jaké v nedávné minulosti zažil jakýkoli stranický kandidát".
Podle Federální volební komise (FEC) měl na začátku června v ruce "pouhého" 1,3 milionu dolarů, kdežto jeho rivalka disponovala 42,5 milionu dolarů. V americké historii se tak jedná o jeden z největších rozdílů mezi dvěma nominovanými soupeři prezidentské kampaně.
Peněz mám dost, tvrdí Trump už měsíce
Donald Trump v minulosti dary odmítal a soupeřům vyčítal, že přijímají peníze od pochybných skupin. Dlouhodobě také tvrdí, že on sám jich má na kampaň dost.
"Pokud by to bylo potřeba, mohl bych do toho dát své vlastní peníze a mít neomezenou hotovost," řekl tento týden s tím, že na kampaň už utratil přes 50 milionů dolarů. Přesto nyní přijal kroky, které mu pomohou nalézt nové přispěvatele, napsala agentura Reuters.
"Pokud by tohle byl svět byznysu, lidé by Trumpa za způsob, kterým vede kampaň, chválili," řekl Trumpův - nyní už bývalý - manažer Corey Lewandowski. Trumpovu kampaň v pondělí označil za "štíhlejší, vzteklejší, účinnější a efektivnější".
Nominaci vyhrál v květnu
Realitní magnát vyhrál republikánskou nominaci na začátku května. Data zveřejněná komisí nicméně ukazují, že ani tento zlom nepřiměl dárce k tomu, aby mu poskytli výraznější finanční injekci.
Zatímco Trump v květnu získal jen něco přes 3 miliony dolarů - a další dva si musel doplatit -, Clintonové přiteklo na konta přes 26 milionů. Demokratické kandidátce přispělo asi 430 000 lidí.
Pro porovnání: Trumpův předchůdce, někdejší republikánský kandidát Mitt Romney, získal v květnu 2012 hned 23,4 milionu dolarů. I Republikánská strana, která měla na začátku letošního června v bance 20 milionů, za Romneyho kandidatury disponovala třikrát větší částkou.
Podle republikánů by se Trump měl více soustředit na výběr peněz od jednotlivců. "Musí svolat lidi, aby mu přispěli penězi, a přestat s těmito nesmysly o tom, že si bude financovat svoji vlastní kampaň," uvedl Stan Hubbard, majitel sítě rádií z Minnesoty, který Trumpovi sám přispěl.
Nedostatek peněz podle NYT znamená, že by Trump "mohl být neobyčejně závislý na Republikánském národním výboru". Miliardář navíc už v minulosti naznačil, že v některých státech by organizační záležitosti přenechal právě na něm. Partaji tak může způsobit neobvykle velké výdaje.
Obrat k lepšímu
Kampaň realitního magnáta na zveřejněná data reagovala slovy, že "červen je prvním měsícem, kdy začíná s výběrem peněz od dárců". Čísla tedy podle nich nejsou aktuální.
Také Trumpova mluvčí Hope Hicksová nedávno označila fundraisingové operace za "obrovský úspěch" a doplnila, že peníze se straně přímo "hrnou".
Fundraiseři z Trumpova okolí tvrdí, že by do října spolu s Republikánským národním výborem chtěli měsíčně získat okolo 100 milionů dolarů. Republikáni nicméně celkovou potřebnou částku odhadují asi na miliardu dolarů, uvedla agentura Reuters.
Trumpův tým tvoří zhruba sedm desítek lidí, bývalá první dáma jich má téměř desetinásobek. Republikánský kandidát navíc tento týden vyhodil manažera své kampaně Coreyho Lewandowského a naopak přijal několik nových posil, které mu mají pomoci vyhrát klíčové státy.