Clintonová klopýtla na prvním schodě do Bílého domu

Tomáš Rákos
4. 1. 2008 12:13
Výsledky z Iowy jsou pro favoritku ránou
Obama v Iowě drtivě zvítězil
Obama v Iowě drtivě zvítězil | Foto: Reuters

Des Moines (Iowa) - Spojené státy mají za sebou první bitvu o Bílý dům. Ta potvrdila, jak moc jsou letošní prezidentské volby v USA otevřené.

První nominační klání, kdy kandidáti na příštího prezidenta bojují o hlasy stranických volitelů, skončilo nejlépe pro demokratického senátora Baracka Obamu a bývalého guvernéra státu Arkansas, republikána Mikea Huckabeeho.

Analýza: Co smí prohrát Hillary a jiní musí vyhrát

Blog: Změnu! Bouchla do stolu Iowa a plivla na Hillary

Zatímco v Obamově případě překvapila lehkost, s jakou první kandidát na prezidenta černé pleti porazil favorizovanou bývalou první dámu Hillary Clintonovou, u Huckabeeho jde o zásadní vítězství.

Výsledky z Iowy
Autor fotografie: Reuters

Výsledky z Iowy

DEMOKRATÉ

Barack Obama - 37.6%
John Edwards - 29.7%
Hillary Clintonová - 29.5%
Bill Richardson - 2.1%

REPUBLIKÁNI

Mike Huckabee - 34%
Mitt Romney - 25%
Fred Thompson - 13.4%
John McCain - 13.1%
Ron Paul - 10%
Rudy Giuliani - 3.5%

Blog Pavla Tomáška

Změnu! Bouchla do stolu Iowa a plivla na Hillary - čtěte ZDE

 

Ještě před třemi měsíci patřil "zpívající kněz" k outsiderům republikánů. Jeho úspěch znovu ukázal, že Republikánskou stranu trápí krize. Chybějí jí tahouni.

Jak se volilo:
Huckabee v Iowě vyhrál. Demokraté stále volí
Demokraté v Iowě chtějí Obamu. Porazil Clintonovou

Účast rekordní

Více než 1 700 iowských volebních shromáždění (tzv. "caucusů") letošní prezidentské volby teprve odstartovalo.

Zejména demokraté hlásili vysokou volební účast. Lidé se scházeli ve školách, kostelech, komunitních centrech nebo soukromých domech.

"Účast očividně předčila veškerá očekávání. Myslím, že v této zemi vládne hlad po změně," řekl agentuře Reuters David Axelrod, hlavní politický stratég Baracka Obamy.

Demokratů se letos zúčastnilo více než 220 tisíc, před čtyřmi lety to přitom bylo "jen" 124 tisíc.

Nárůst byl patrný i u republikánů - 110 tisíc oproti 90 tisícům v roce 2000. Roku 2004 se o republikánskou nominaci nebojovalo, kandidoval pouze George W. Bush.

Volební týmy se letos soustředily na přitáhnutí nových voličů a nabízely například dopravu do volebních místností či hlídání dětí.

Další zastávka: New Hampshire

I přes úvodní neúspěch nenechali Hillary Clintonová a Mitt Romney, který v kampani na Iowu vsadil vše a nakonec výrazně prohrál s Huckabeem, nikoho na pochybách, že jsou odhodláni boj o kandidaturu vyhrát. Iowa je teprve první z 50 amerických států, kde jsou stranické volby na programu.

"Budu bojovat celou cestu," varoval své konkurenty Romney.

Další kolo - první opravdové primárky - čeká kandidáty 8. ledna ve státě New Hampshire. Posledním volebním termínem je pak 4. listopad, kdy se konají prezidentské volby.

GRAFIKA: Profily kandidátů na prezidenta USA

Také v New Hampshire je za klíčového hráče považován Obama, který bude podle očekávání opět těsně bojovat o prvenství s Clintonovou.

Huckabeemu tentokrát průzkumy nedávají šance vůbec. Na pomyslné nebe by měla naopak vystoupat hvězda republikánské "dvojky" z Iowy, majetný guvernér státu Massachusetts Mitt Romney.

Do klinče s ním půjde senátor John McCain, který kampaň v klíčové Iowě předem vzdal.

 

Právě se děje

Další zprávy