Jde o soud s Francouzem marockého původu Zacariasem Moussaouim, který podle obžaloby věděl dopředu o útocích 11. září 2001.
Necelý měsíc před atentáty ho zatkla FBI.
Soudkyně Leonie Brinkemanová začala s výběrem porotců v soudní budově, která leží jen několik kilometrů od sídla Pentagonu. Tedy jednoho z cílů, který atentátníci 11. září zasáhli letadlem.
Francouz se hned při prvním kontaktu se soudkyní začal rozčilovat a křičel v soudní síni: "Já jsem Al-Káida!" a "Tento soud je cirkusem!"
Zároveň tvrdil, že není spokojen s obhájci a nepovažuje je za lidi, kteří reprezentují jeho zájmy. Ozbrojení strážci ho pak odvlekli pryč.
Smrt, nebo doživotí
Sedmatřicetiletému Francouzovi hrozí doživotní vězení, nebo trest smrti.
Rozsudek bude záležet na tom, zda se podaří dokázat, že věděl o chystaných útocích Tím, že informaci vyšetřovatelům FBI zamlčel, spoluzavinil smrt téměř tří tisíc lidí v New Yorku, Washingtonu a Pennsylvánii.
Pokud porota konstatuje, že o útocích věděl a neřekl o nich, hrozí mu nejvyšší trest. V opačném případě "pouze" doživotí.
Vzhledem k velkému zájmu veřejnosti a mediálnímu tlaku se soudkyně rozhodla, že všech dvanáct členů poroty zůstane v anonymitě. Povoleny tak vedle tradičně zakázaných fotografií a videonahrávek nebudou ani kresby.
Úvodní projevy obžaloby a obhajoby se očekávají 6. března.
Moussaoui hovořil o druhé vlně útoků
Moussaoui během svého více než čtyřletého pobytu ve vazbě přiznal, že patřil k Al-Káidě a že byl Usámou bin Ládinem vybrán k útokům na Spojené státy.
Tvrdil ale, že měl být členem "druhé vlny" s cílem zasáhnout Bílý dům. Často měnil výpovědi a později popíral, že měl být dvacátým atentátníkem 11. září.
Obžaloba se domnívá, že lže, pokud by řekl o útocích agentům FBI, dalo se tragédii zabránit.
Obžalovaný extremista vyrůstal v jihofrancouzském Narbonne s rozvedenou matkou, která pracovala na poště.
K islámskému extremismu se přiklonil až v polovině devadesátých let, kdy studoval ekonomii v Londýně. Navštěvoval známou mešitu ve Finsbury Park, kde se scházeli stoupenci Al-Káidy.
Do USA přes Čečensko, Afghánistán a Malajsii
Francouz marockého původu navštívil Čečensko a v letech 1998 a 2000 pobýval v afghánských táborech Al-Káidy. Do pilotního kurzu chtěl nastoupit původně v Malajsii, tamní škola ale neposkytovala výcvik na Boeingu 747.
Zapsal se proto na školu v USA ve státě Minnesota. Vzbudil však podezření, když požadoval výcvik pouze v ovládání stroje za letu, a nikoliv při startu a přistání. Škola uvědomila FBI a ta Moussaouiho zatkla.
Obvinila ho z porušení imigračních zákonů, ale nespojila si ho s terorismem, přestože Moussaoui figuroval na francouzském seznamu potenciálně nebezpečných islámských extremistů od roku 1997.
Ve vazbě Moussaoui tvrdil, že ničeho nelituje. Dlouho odmítal přidělení obhájce, který není muslim, a odmítal návštěvy úředníků z francouzského vylvyslanectví.
Matka: Syn udělal chybu
Francouzskému listu France Soir poskytla den před zahájením procesu rozhovor Moussaouiho matka. Tvrdila, že vinu za chování jejího syna nesou islámští extremisté.
"Říká hodně věcí, které se mi nelíbí. Chtěla bych, aby přiznal, že udělal chybu, když se s těmito lidmi zapletl," řekla Aicha Moussaouiová.
Útoky 11. září provedlo ve čtyřech unesených letadlech devatenáct mužů: patnáct Saúdů, dva občané Spojených arabských emirátů, Egypťan a Libanonec.
Nejvýše postaveným mužem Al-Káidy, který byl dosud dopaden, je Chálid Šajch Muhammad.
Policisté ho zadrželi v březnu 2002 v pákistánském městě Rávalpindí a předali Američanům k výslechu. Muhammad byl hlavním organizátorem atentátů 11. září a rozděloval mezi útočníky peníze. Myšlenka udeřit na newyorské věže a Pentagon pocházela právě od něj.#reklama