Peking - Somálské a jemenské vody jsou sice nejznámější, nikoliv ale jedinou oblastí, kde se námořníci potkávají s novodobými piráty. Stejně nebezpečnou se pro lodní dopravu - hlavně tu čínskou - stává říční plavba na jihovýchodě Asie.
Už podruhé během letošního roku musel Peking řešit útok na své obchodní lodě, plující po řece Mekong podél barmsko-laoské hranice směrem do Thajska.
V oblasti takzvaného Zlatého trojúhelníku, kde se tyto tři země stýkají, bylo minulý týden zabito třináct čínských námořníků.
Dvě nákladní plavidla piráti ukradli. Jak informovalo čínské ministerstvo zahraničí, pravděpodobně šlo o místní pašeráky drog.
Čína se zlobí
Řeka vyplavila těla obětí poblíž severothajského přístavu Čch'-ang Sa-en. Svázané ruce a pásky na očích napovídají, že se před zastřelením neměli jak bránit.
Podle svědků citovaných agenturou China News Service zaútočilo na plavidla osm maskovaných mužů, plujících na rychlých člunech.
Pekingská vláda vyzvala trojici zemí, která společně s ní veletok Mekong využívá, aby okamžitě "posílila říční bezpečnost".
Naposledy piráti útočili v dubnu, kdy unesli hned tři lodě se čtyřiatřiceti lidmi na palubě. Po několika dnech se je všechny podařilo osvobodit.
Majitelé lodí si podle thajského tisku na bezpečnost ve Zlatém trojúhelníku stěžují už dlouho. Loupežná přepadení jsou podle nich naprosto běžná. Výjimkou nejsou ani přestřelky mezi policií a pašeráky.
Mekong se vine z Číny přes Barmu, Laos, Thajsko, Kambodžu až do Vietnamu, kde ústí do moře. Se svými 4900 kilometry je desátou největší řekou na světě.