Nová bilance: sebevrah zabil v Mogadišu přes 100 lidí

ČTK ČTK
6. 10. 2011 12:28
Bombový útok mají na svědomí radikálové z hnutí Šabáb
K útoku se přihlásilo islamistické hnutí Šabáb
K útoku se přihlásilo islamistické hnutí Šabáb | Foto: Reuters

Mogadišu - Počet obětí úterního bombového atentátu na vládní budovy v somálské metropoli Mogadišu přesáhl 100. O nárůstu bilance z původních 70 mrtvých informovala agentura AP s odvoláním na Oddělení pro humanitární záležitosti OSN.

K atentátu se přihlásilo islamistické hnutí Šabáb, které je napojené na teroristickou síť Al-Káida. Hnutí zároveň varovalo, že chystá další podobné akce.

Oddělení pro humanitární záležitosti označilo útok za důraznou připomínku převládající nejistoty v Somálsku, které je navíc postiženo suchem a hladomorem.

Náklaďák plný kanystrů s benzinem

Výbuch vycházel z nákladního vozu naloženého kanystry s benzinem a odehrál se na jedné z hlavních ulic Mogadiša, kde se nachází komplex vládních budov.

Jde o nejkrvavější pumový útok islamistů ze Šabábu v Somálsku od zahájení jejich vzpoury. Mezi mrtvými jsou zejména vojáci, umírali i studenti a další civilisté.

Hnutí Šabáb varovalo, že se vrátí a že bude útoky den ode dne stupňovat. Většina jednotek Šabábu opustila metropoli v srpnu po ofenzivě jednotek Africké unie, které jsou v Mogadišu nasazeny na podporu přechodné vlády.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Nálety v povstaleckých oblastech Sýrie usmrtily 20 lidí, tvrdí Syrské organizace pro lidská práva

Nálety syrské a ruské armády v sobotu v povstaleckých oblastech v Sýrii usmrtily nejméně 20 civilistů, mezi mrtvými je osm dětí. S odvoláním na sdělení exilové Syrské organizace pro lidská práva o tom informovala agentura Reuters. Při leteckých úderech na pět vesnic v oblasti Idlibu na severozápadně země rovněž utrpělo několik lidí zranění.

Čtyři civilisté včetně jednoho dítěte přišli o život ve vesnici Bára na jihu Idlibu, který mají z větší části stále pod kontrolou odpůrci syrského prezidenta Bašára Asada. Reportér agentury AFP popsal, jak se záchranáři snažili dostat k obětem v troskách dvoupatrového domu, který se po náletu zřítil.

Nejméně devět lidí pak zemřelo při útoku na tržiště ve vesnici Baljún a další dva civilisté zahynuli v oblasti Džabal Závíja na jihovýchodě Idlibu. Barelové bomby svržené z vrtulníků usmrtily pět civilistů, včetně tří dětí, ve vesnici Abadíta. Barelové bomby jsou většinou sudy naplněné výbušninami a šrapnely.

Současné boje jsou nejprudší od srpna, kdy bylo sjednáno příměří. Vojsko o provincii začalo bojovat v dubnu a do srpna byla provincie terčem mnoha náletů syrského letectva i jeho ruských spojenců. OSN odhaduje, že od dubna opustilo domovy na 400 tisíc lidí. Sporadické boje pokračovaly i po srpnu a SOHR tvrdí, že od té doby přišlo o život na 160 civilistů.

Další zprávy