Čínu kvůli porušování práv Ujgurů kritizovalo v OSN 39 zemí, Česko mezi nimi není

ČTK ČTK
Aktualizováno 6. 10. 2020 22:39
Německý velvyslanec při OSN přednesl společné prohlášení 39 zemí, které kritizuje porušování práv Ujgurů ze strany Číny. Informovala o tom agentura AFP. Dokument podpořilo 20 členských zemí Evropské unie, Británie či Spojené státy. Česká republika na rozdíl od Slovenska mezi nimi není. Peking prohlášení kritizoval a jeho postoj sdílí přes pět desítek především mimoevropských států.
Čínský policista hlídkuje poblíž internačního tábora pro Ujgury v provincii Sin-ťiang.
Čínský policista hlídkuje poblíž internačního tábora pro Ujgury v provincii Sin-ťiang. | Foto: Reuters

"Velice nás znepokojuje stav lidských práv v Sin-ťiangu a nedávný vývoj v Hongkongu," stojí v prohlášení, které velvyslanec Christoph Heusgen přečetl na zasedání třetího výboru Valného shromáždění OSN, jenž se mimo jiné zabývá humanitárními otázkami. Podle prohlášení existuje v Ujgurské autonomní oblasti Sin-ťiangu síť táborů určených k politické indoktrinaci. "Věrohodné zprávy tvrdí, že (v táborech) je svévolně vězněno přes milion lidí," stojí v prohlášení. Dokument vyzývá Čínu, aby pustila do Sin-ťiangu nezávislé pozorovatele s cílem monitorovat dodržování lidských práv Ujgurů.

Prohlášení také kritizuje počínání Číny v Hongkongu, a to v souvislosti s takzvaným bezpečnostním zákonem, který Peking přijal. Prohlášení upozorňuje, že zákon v některých případech umožňuje vydat osobu k trestnímu stíhání z Hongkongu do Číny, a žádá dodržovat Mezinárodní úmluvu o občanských a politických právech.

Na prohlášení reagoval čínský velvyslanec při OSN Čang Ťün, který obvinil signatářské země z pokrytectví. Čínu podpořilo 54 převážně mimoevropských zemí. Podle stanoviska, které přednesl pákistánský velvyslanec, kritika poměrů v Hongkongu představuje vměšování do čínských vnitřních záležitostí. Agentura AFP uvádí, že podle západních diplomatů si Čína podpis zemí pod takové stanovisko vynucuje pohrůžkami.

 

Právě se děje

Další zprávy