Šéf britské kontrarozvědky MI5 Ken McCallum upozornil, že týden co týden jeho týmy odhalují obrovské množství tajných aktivit zejména ze strany Číny, ale také Ruska a Íránu.
"Aktivita není zaměřena pouze na vládní nebo vojenská tajemství. Dokonce ani nejen na naši kritickou infrastrukturu, ale stále častěji i na slibné startupy - inovativní společnosti vzešlé z našich univerzit, samotný akademický výzkum a lidi, kteří si pochopitelně nemusí myslet, že se jich národní bezpečnost týká," dodal šéf MI5 podle The Guardian.
McCallum s tiskem i veřejností hovořil na půdě Stanfordovy univerzity v americkém Sillicon Valley, kde se setkali představitelé aliance Pět očí (Five Eyes), která sdružuje zpravodajské služby USA, Británie, Kanady, Nového Zélandu a Austrálie. Podle BBC zpravodajci společně vystoupili poprvé, protože chtěli varovat před krádežemi obchodních tajemství Čínou.
Průmyslová špionáž se zaměřuje zejména na firmy z oblasti umělé inteligence, kvantové výpočetní techniky nebo syntetické biologie, kde se Čína snaží získat náskok. Špioni je často oslovují prostřednictvím sítě LinkedIn a vydávají se za náboráře.
Obavy z čínské průmyslové špionáže se v posledním desetiletí dramaticky zvýšily. Americké vojenské a zpravodajské služby považují Čínu a USA za hlavní soupeře v boji o budoucí hospodářské uspořádání světa, píše The Guardian.
Ředitel amerického Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) Christopher Wray označil čínskou komunistickou stranu za "hrozbu číslo jedna pro inovace" a obvinil Peking z toho, že "ekonomická špionáž a krádeže cizí práce a nápadů jsou ústřední součástí jeho národní strategie". Uvedl, že jeho úřad vede zhruba 2000 vyšetřování týkajících se čínských aktivit a že jeho agentura otevírá nový spis zhruba každých 12 hodin.