Foto: Curling s virem. V Česku visí plakáty čínského umělce, kritizují olympiádu

Foto: Curling s virem. V Česku visí plakáty čínského umělce, kritizují olympiádu
Badiucaův snowboardista jezdí místo na snowboardu na jedné z bezpečnostních kamer, které jsou v Číně velmi rozšířené. Studie serveru zabývajícího se kyberbezpečností Comparitech uvádí, že ze 770 milionů kamer na světě je 54 procent právě v Číně. Zároveň 16 z dvaceti měst s nejvyšším počtem kamer na tisíc obyvatel se také nachází tam. K nim je často připojená i technologie na rozpoznávání obličejů. Obyvatelé země jsou tak téměř neustále pod dohledem.
Plakátová akce v českých ulicích je iniciativou sinologů a lidskoprávních organizací, kteří se domnívají, že přidělením pořadatelství her Číně legitimizoval Mezinárodní olympijský výbor tamní režim. "Chtěla bych, aby Badiucaovy plakáty lidem v ulicích připomínaly, co se děje v Číně, a aby o tom přemýšleli, ještě než si zapnou olympiádu v televizi a nepřímo tím podpoří čínský režim," říká jedna z iniciátorek Haruna Honcoop, režisérka a sinoložka.
Všechny plakáty spojuje nápis Beijing 2022 (Peking 2022) a zimní sporty, ve kterých budou sportovci na olympiádě soutěžit. Ilustrace ale odkazují k porušování lidských práv v zemi. Na plakátu s biatlonistkou míří sportovkyně v čínském dresu na muže oděného v dresu s neoficiální vlajkou Ujgurů.
Tato muslimská menšina žije v západní čínské provincii Sin-ťiang (Ujguři ji nazývají Východní Turkestán), kde byl už více než milion lidí poslán pekingskou vládou do převýchovných táborů. Lidé, kteří uprchli, vypověděli, že je v nich běžné násilí, sexuální zneužívání, nucené sterilizace nebo se lidé musí vzdát své víry a tradičních zvyků. Odborníci i vlády některých zemí hovoří o kulturní genocidě. Na snímku Ujguři, kteří utekli do Turecka. Zobrazit 12 fotografií
Foto: Badiucao
Jana Václavíková Jana Václavíková
5. 2. 2022 20:24
Na první pohled by plakáty čínského umělce Badiucaa mohly vypadat jako propagace zimních olympijských her, které začaly tento týden v Pekingu. Při pečlivějším prozkoumání je ale zřejmé, že jimi umělec satiricky upozorňuje na porušování lidských práv v zemi. Podívejte se na plakáty, které jsou nyní k vidění v ulicích Prahy, Brna, Plzně a Ostravy.

Umělce Badiucaa mohou znát také diváci dokumentů. Jeho práci a problémy, které má kvůli své tvorbě, zachytil dokument Čínský umělec v exilu (China's Artful Dissident), promítaný na jaře 2020 v české premiéře na festivalu Jeden svět. Více o umělci a jeho pohledu na Čínu a její vedení najdete v rozhovoru, který vznikl v rámci jeho návštěvy Prahy před dvěma lety.  

 

Právě se děje

Další zprávy