Kdo čínské vakcíny používá?
V samotné Číně vakcínu dostaly už desítky milionů lidí. Mezi prvními byli zdravotníci, vojáci a zaměstnanci farmaceutických firem, později se ale mohl nechat očkovat každý, kdo na to měl peníze. Čínská vláda plánovala, že do začátku února bude v zemi naočkováno 50 milionů obyvatel. Singapurský deník The Straits Times však uvádí, že termín se nemohl stihnout. Podle oficiálních údajů lékaři do 4. února stihli podat přes 31 milionů dávek vakcín. K plnému naočkování jsou navíc většinou potřeba dvě dávky.
Peking také od začátku dával najevo, že chce vakcíny i vyvážet. Prezident Si Ťin-pching je dokonce označil za "veřejný statek". Očkovací látky proto začala země nabízet svým spojencům, opomíjeným regionům a rozvojovým zemím, které si jiné vakcíny nemohou dovolit nebo by na ně musely dlouhou dobu čekat. Zájem projevilo už více než 40 zemí. Většina z nich si čínské preparáty koupila, jiné, jako jsou Irák, Kambodža nebo Nepál, je dostaly darem. V Jižní Americe Čína dokonce nabízí půjčky na nákup vakcín.
Veřejně se čínskými vakcínami nechali naočkovat i někteří čelní politici, například indonéský prezident Joko Widodo, turecký prezident Recep Tayyip Erdogan, chilský prezident Sebastián Piñera (na fotografii). Pravděpodobně bude vakcínou od firmy Sinopharm naočkován i srbský prezident Aleksandar Vučić a maďarský premiér Viktor Orbán, vyjmenovává studie AMO.
"Peking zajisté využije dodání technologie, která zachraňuje životy, pro komerční a diplomatický zisk. Nabízí něco, co země velmi potřebují, a tak poskytnutí vakcín vykreslí jako charitativní čin," uvedl pro BBC analytik Jacob Mardell.