"Armáda dokončila pravidelnou rotaci příslušníků svých leteckých, pozemních i námořních sil," uvedla agentura Nová Čína. Jak dodala, nově příchozí vojáci znají zákony Hongkongu a jsou odhodláni bránit suverenitu země. "Budeme se pevně řídit příkazy velení (vládnoucí komunistické strany)," uvedl na záběrech z kamer jeden z velitelů nové posádky. Podle pozorovatelů tvoří posádku v Hongkongu 8000 až 10 000 vojáků, kteří jsou rozmístěni na základnách na jihu Číny a v bývalých britských kasárnách v Hongkongu.
V někdejší britské kolonii, která se v roce 1997 vrátila pod správu Číny, se už tři měsíce odehrávají rozsáhlé demonstrace. Jejich spouštěčem byl návrh zákona o extradici do pevninské Číny. Postupně protesty přerostly v požadavek na větší demokratičnost politického systému.
Protestní hnutí žádá mimo jiné demokratické volby, vyšetření násilností policie, odstoupení propekingské správkyně Hongkongu Carrie Lamové či úplné stažení zákona o extradici.
Na dotaz, zda armáda plánuje zasáhnout, čínské ministerstvo obrany zmínilo nařízení, které umožňuje vojákům v Hongkongu podílet se na udržení veřejného pořádku v případě, že o to tamní úřady požádají, napsala AP. Úřady v Hongkongu nicméně zatím o žádnou takovou pomoc nepožádaly a uvedly, že dokážou situaci zvládnout samy.
Mluvčí čínského ministerstva obrany na pravidelném tiskovém briefinku uvedl, že načasování rotace je stejné jako v předchozích letech a cílem střídání je "vyhovět požadavkům na obranu Hongkongu". Vojáci jsou podle něj odhodlaní "chránit dlouhotrvající prosperitu a stabilitu Hongkongu". Na dotaz, zda byl počet vojáků v oblasti zvýšen, ale mluvčí neodpověděl.
Čína protesty již dříve odsoudila a obvinila Spojené státy a Británii, že se vměšují do dění v Hongkongu. Čínský velvyslanec v Británii Liou Siao-ming v nedávném rozhovoru rovněž uvedl, že pokud se bude situace v Hongkongu i nadále zhoršovat, Čína použije svou sílu k potlačení protestů.