Číňané volají o pomoc, sází na zahraniční novináře

Jana Černá
14. 4. 2013 17:00
Kontakt s novináři ale není bez rizika, policie pak lidi vyslýchá a vězní
Ai Wej-wej je - na čínské poměry - "stěžovatelem" úspěšným.
Ai Wej-wej je - na čínské poměry - "stěžovatelem" úspěšným. | Foto: Reuters

Peking - "Zahraniční reportéři, prosím, pomozte mi," stojí na transparentu ve výloze jednoho pekingského knihkupectví.

Zatímco pro Evropany je symbolem poslední šance na dosažení spravedlnosti štrasburský soud, tento nápis dobře ilustruje čínskou představu o poslední záchraně.

Lidé se scházejí před místním "úřadem pro stížnosti" a na ulici před ním si vyměňují čísla zahraničních redakcí. Samozřejmě za úplatu.

Ten, komu se nakonec média podaří kontaktovat, ale čelí velkým rizikům. Kromě policejních výslechů ho může čekat i pobyt v psychiatrické léčebně.

"Úřad pro stížnosti" se správně jmenuje Státní úřad pro dopisy a telefonáty a podle zpravodajského webu The Global Times, který se příběhy žadatelů zabýval, je jedním z nejvytíženějších úřadů v Číně.

Stížností obdrží asi 10 milionů za rok, ke spokojenosti žadatelů jich ale vyřeší jen 0,2 procenta. Vyplývá to alespoň z ankety Čínské akademie sociálních věd, která se v roce 2004 ptala 600 žadatelů.

Vzhledem k minimální šanci na dosažení úspěchu standardní cestou se lidé na zahraniční redakce obracejí poměrně často. Šance na úspěch jim to sice příliš nezvýší, doufají ale v náhodu.

Aktivistů je hodně, medializace málo

"Věřím, že čínská vláda respektuje lidská práva, ale někteří zkorumpovaní úředníci naše práva zneužívají pro svůj vlastní prospěch. Prosím, pomozte odhalit, jak jsou lační po penězích," pokračuje nápis ve výloze obchodníka Wu Wan-lu.

Na "úřad pro stížnosti" poslal Wu od roku 2009 nespočet dopisů. Tehdy se ho úředníci snažili vystěhovat z domu, své obydlí tak na protest proměnil v knihkupectví.

Wu uvádí, že za poslední čtyři roky hovořil s redaktory více než čtyřiceti mediálních organizací, pokrok v jeho případě ale nenastal žádný.

Návštěva obchodu, kde se zabíjí a jedí hadi:

Velkých kauz medializovaných ve světových médiích je totiž v Číně stále poměrně málo. Aktivistů jako známý Čchen Kuang-čcheng nebo Aj Wej-wej je sice relativně dost, většina ale podle The Global Times žádnou mediální odezvu nenalezne.

"Většina jejich příběhů je docela podobná: nucené stěhování a korupce," říká k tomu Sü Wej, asistentka zpravodajství pro Nine Network Australia, s tím, že někteří žadatelé od zahraničních médií očekávají příliš mnoho.

Ne všichni ale z kontaktu s novinářem vyváznou beztrestně. Reportér Wang Feng, který odmítl prozradit, kde pracuje, uvedl, že jeden z žadatelů byl za rozhovor s ním násilně převezen do psychiatrické léčebny.

Poté, co Wang zavolal úřadům, že se o jeho uvěznění ví, propustili ho. Ne všichni ale mají takové štěstí.

 

Právě se děje

Další zprávy