Peking - S 300 miliony uživatelů je Čína největší online komunitou na světě. Raketový nárůst uživatelů internetu s sebou však také nese problémy.
Jedním z těch nejaktuálnější, které Čína v současnosti řeší, je závislost na internetu. Neduhem v zemi trpí tisíce lidí - návštěvami chatových místností počínaje a závislostí na online hrách konče.
Řada léčebných center po celé Číně podává závislým pomocnou ruku. Některá však léčí surfování na webu svérázně. Elektrickými šoky.
To je podle úřadů dost možná daleko nebezpečnější než nemoc samotná. Ministr zdravotnictví Čchen Ču tento postup, často užívaný k léčbě těžkých depresí, zakázal.
"V Číně ani v zahraničí neexistují vědecké důkazy, že by terapie elektrošoky pomáhala při léčbě závislosti na internetu a tudíž není pro klinickou léčbu vhodná," cituje agentura Reuters zprávu uveřejněnou na stránce čínského ministerstva zdravotnictví.
Doktoři diagnostikovali první případy závislosti na internetu v loňském roce. Diagnóza nemoci následovala poté, co byla vypracována studie na základě zkoumání 1300 intenzivních uživatelů internetu.
Podle definice jsou závislými ti, kdož prosedí přinejmenším šest hodin denně u internetu a vykazují alespoň jeden ze symptomů nemoci - touhu po navrátu zpět k obrazovce, strach ze sociálního kontaktu a problémy s koncentrací nebo poruchami spánku.
Experti však tvrdí, že tato definice je příliš široká a obecná, takže do ní může být zahrnut téměř každý.