Mimořádná zpráva
Řidič najel do davu na adventním trhu v německém Magdeburgu. Na místě je nejméně jeden mrtvý a 60 až 80 zraněných.

Čína vystavěla protiraketové systémy na sporném ostrově v Jihočínském moři, ukazují satelitní snímky

ČTK Zahraničí ČTK, Zahraničí
15. 12. 2016 15:02
Satelitní snímky pořízené v listopadu podle amerického think-tanku dokazují, že Peking instaloval na uměle vytvořených ostrovech protiraketové a protiletadlové zbraně. Ostrovy se nacházejí na sporném území nedaleko Spratlyho souostroví v Jihočínském moři. To si nárokuje například Vietnam, Brunej, Filipíny nebo Malajsie a Tchaj-wan. Peking se v reakci na snímky nechal slyšet, že stavby na ostrovech jsou především pro civilní užití. Zároveň však dodal, že i na obranná opatření má Čína nárok.
Satelitní snímek z 23. listopadu 2016.
Satelitní snímek z 23. listopadu 2016. | Foto: Reuters

Peking – Čína instalovala na umělých ostrovech ve sporném území Jihočínského moře protiletadlové a protiraketové zbraně. Podle amerického Střediska pro strategická a mezinárodní studia (CSIS) to dokazují nejnovější satelitní snímky.

Satelitní snímek z 29. listopadu 2016.
Satelitní snímek z 29. listopadu 2016. | Foto: Reuters

Uměle vytvořené ostrovy začal Peking budovat na útesech ve Spratlyho souostroví před několika lety. Později je opatřil infrastrukturou, například až tři kilometry dlouhou ranvejí, která může sloužit i pro vojenské účely.

Proti zvýšené činnosti na sporném území, které si nárokují mimo jiné také Vietnam, Brunej, Filipíny, Malajsie a Tchaj-wan, protestují i Spojené státy.

Čína instalovala protiraketové zbraně na umělé ostrovy, které vybudovala na útesech ve sporném území nedaleko Spartlyho souostroví.
Čína instalovala protiraketové zbraně na umělé ostrovy, které vybudovala na útesech ve sporném území nedaleko Spartlyho souostroví. | Foto: Reuters

Peking se v reakci na snímky nechal slyšet, že stavby na ostrovech jsou určeny především pro civilní užití. Vzápětí však dodal, že i obranná opatření jsou "legitimní a normální". "Kdyby vás někdo vojensky ohrožoval u vašich dveří, nepřipravili byste si na obranu alespoň prak?" uvedlo čínské ministerstvo obrany v prohlášení.

Mluvčí čínského ministerstva zahraničí Keng Šuang na pravidelném setkání s novináři prohlásil, že o zmíněných obranných systémech nemá informace, ale že jejich rozmístění je svrchovaným právem Číny.

...
... | Foto: Reuters

"Už od samého začátku čínských rekultivačních projektů bylo přímo do očí bijící, že primární účel těchto ostrovů je strategický," řekl britskému listu The Guardian Ian Storey z Institutu studií jihovýchodní Asie v Singapuru. "Umožnilo to Číně vyslat do samotného srdce námořní oblasti jihovýchodní Asie vojenskou sílu a posílit své územní a právní nároky v Jihočínském moři."

Peking si nárokuje téměř celé Jihočínské moře, kudy vedou významné námořní trasy a pod jehož dnem se mohou nacházet velké zásoby ropy a zemního plynu. Spojené státy prosazují zachování svobody plavby a přeletů v oblasti Jihočínského moře a opakovaně vysílají do regionu své vojenské lodě a letouny. Peking Washington obviňuje, že oblast častými vojenskými hlídkami a cvičeními militarizuje.

Snímky byly zveřejněny jen několik dní poté, co nově zvolený americký prezident Donald Trump obvinil v rozhovoru pro televizi Fox Peking z budování "masivní pevnosti uprostřed Jihočínského moře, což by neměl dělat". Trump naznačuje, že se chystá zaujmout tvrdší postoj v otázkách Tchaj-wanu, Číny a jejich územního sporu.

Foto: Wikimedia Commons
 

Právě se děje

Další zprávy