Několik lidí zasvěcených do situace agentuře sdělilo, že Čína omezuje prodej součástí dronů do USA a Evropy. Podle zprávy Bloombergu čínští výrobci omezili dodávky dílů, jako jsou motory, baterie a letové řídicí jednotky. V některých případech dodávky zastavili úplně.
"Omezení může být součástí širšího zákazu dodávek součástí dronů, který by mohl být vyhlášen v lednu. Tyto kroky přicházejí uprostřed eskalujících diplomatických a obchodních sporů s USA," popisuje agentura.
Spojené státy totiž uvalily sankce na čínské společnosti obviněné z pomoci ruské kampani na Ukrajině a minulý týden omezily prodej sofistikovaných čipů do Číny používaných ve vojenských technologiích a umělé inteligenci.
Nově zvolený prezident Donald Trump mezitím pohrozil novou obchodní válkou s Čínou, až se v lednu ujme úřadu. V reakci na to Čína zastavila vývoz nerostných surovin a kovů, které lze využít jak pro civilní, tak pro vojenské účely, do USA.
"Spojené státy rozšířily pojem národní bezpečnosti, zpolitizovaly a ozbrojily obchodní a technologické otázky a zneužily opatření pro kontrolu vývozu," uvedlo tehdy v prohlášení čínské ministerstvo obchodu a dodalo, že opatření jsou účinná okamžitě a jsou prováděna za účelem "ochrany národní bezpečnosti".
Bezpilotní letouny se postupem času staly pro Ukrajinu klíčovým prostředkem při bránění se ruské invazi. Levnější modely vyrobené na Ukrajině, kterých by se omezení dotknou především, se používají ke sledování nebo shazování granátů na předem vybrané cíle. Podle dostupných údajů je Čína dominantním hráčem na světovém trhu s drony a ovládá přibližně 70 % světového trhu.
Podle Jamese Earla, bývalého britského vojenského pilota, který založil několik společností zabývajících se výrobou dronů, přesouvají vývojáři bezpilotních letounů v Evropě své dodavatelské řetězce mimo Čínu. "Nákup čínských dílů pro drony už není na Západě přijatelný. Čínská omezení jsou jen součástí procesu, který už dávno započal," vysvětlil Earl.
"Omezení by mohlo vést k zesílení konkurence ze strany Japonska, Jižní Koreje a dalších ekonomických rivalů v boji na trhu s drony," řekl agentuře výzkumný pracovník Oxford Internet institute, který se zabývá technologickou politikou, Keegan McBride.