Čínská komunistická strana přichází znovu a znovu s novými způsoby kontroly médií.
S blížícími se olympijskými hrami se sice stupňují sliby Pekingu o větší transparentnosti a svobodě tisku, výsledky jsou však stále v nedohlednu.
Bez cenzury to v Číně nejde
Nyní se Peking rozhodl cenzurovat zprávy zahraničních zpravodajských agentur, které by narušily "čínský ekonomický či sociální pořádek, podkopaly čínskou sociální stabilitu, národní jednotu, svrchovanost či územní celistvost", uvedla čínská zpravodajská agentura Nová Čína.
Infobox
PŘEČTĚTE SI:
- Tajemník Maa zvedá hlas proti cenzuře
- Jste cenzoři, slyšeli v Googlu a Yahoo
- Čína poslala za mříže dalšího novináře
Ta jako jediná bude mít v budoucnosti možnost udělit nebo naopak zrušit licenci kterékoliv agentuře, která nebude pravidla dodržovat.
Cizí agentury budou navíc muset své zprávy šířit jen prostřednictvím této oficiální agentury či médii, které od ní budou mít povolení.
Otazníky však nadále zůstávají kolem dohod, které v minulosti dojednala některá cizí média a díky nimž mohla v zemi šířit finanční data i některé další informace. Tyto dohody na základě nových pravidel patrně skončí.
Co Hongkong a Tchaj-wan?
V prohlášení se navíc píše, že nová pravidla se budou vztahovat i na zprávy publikované v Hongkongu či na Tchaj-wanu. Zatím však není jasné, jak bude jejich dodržování vynucováno.
Někdejší britská kolonie - Hongkong - má totiž na základě britsko-čínské dohody z roku 1997 možnost využívat občanských svobod západního stylu.
Tchaj-wan je zase od občanské války z roku 1949 spravován vlastní vládou, ačkoli Peking odmítá, že jde o nezávislé území, a stále ho považuje za součást Číny.
Pravidla vydaná Novou Čínou se nezmiňují o žádných specifických podmínkách pro internetovou distribuci zpráv, ačkoli ta podléhá jiným nařízením.
Jasným příkladem zhoršujícího se klimatu v oblasti médií v Číně se již před časem stala dohoda poslanců Národního všelidového kongresu, kteří odsouhlasili přijetí tzv. zákona o "nepředvídatelných událostech".
Čínský tisk tak má již nyní zakázáno informovat o kritických situacích, záchranných operacích a hrozících katastrofách bez posvěcení vládních úřadů.