Peking - Čínská vláda nechce nechat nic náhodě a hrozbu, že by se revoluční vlna z Blízkého východu přelila i přes Asii, bere podle všeho velmi vážně.
Kvůli hrozbě nepokojů proto zpřísnila cenzuru internetu. Kromě Facebooku a Twitteru se už Číňané nedostanou ani na internetovou diskusní síť LinkedIn.
O jejím okamžitém zablokování rozhodl Peking poté, co se v několika diskuzích na LinkedInu objevily výzvy k politickým demonstracím.
"Můžeme potvrdit, že přístup na LinkedIn je v Číně blokovaný. Zdá se, že to je součást širších snah Číny, které nyní postihují i jiné internetové stránky," potvrdil podle ČTK mluvčí LinkedInu Hani Durzy.
Kromě omezení svobodného přístupu k internetu už došlo i na zatýkání. Od minulého týdne, kdy se na jednom z čínských webů sídlících v zahraničí objevila výzva k demokratické "jasmínové" revoluci inspirované Tuniskem, už byly zatčeny desítky lidí.
O tom, že to demokraté zřejmě nebudou mít v Číně lehké, svědčí několik nedělních pokusů svolat demonstrace v Pekingu a dalších městech. Na určených místech se, konstatuje agentura Reuters, sešly pouze hrstky lidí, které policie rychle rozehnala.
"Myšlenka jasmínové revoluce je naprosto absurdní a nereálná. Když se v patnáctimilionovém městě sejde několik lidí, nemá to žádný faktický dopad," cituje agentura Reuters vysoce postaveného čínského úředníka Čaa Čchi-čenga.
Každou neděli v parku
V rámci hnutí za jasmínovou revoluci, které vzniklo minulý týden, internetoví aktivisté vyzývají k boji za zlepšení sociální situace v Číně a volají po politických reformách.
Cílem bylo svolat demonstrace ve třinácti největších čínských městech. Zatím nepříliš úspěšné akce by se měly opakovat každou neděli v městských parcích.