Peking - Čínská "politika jednoho dítěte" bude fungovat ještě nejméně deset let. V rozhovoru pro deník China Daily to prohlásil předseda Komise pro obyvatelstvo a plánované rodičovství (SPFPC) Čang Wej-čching.
"Současná politika plánovaného rodičovství, která je výsledkem postupných změn v průběhu posledních dvou desetiletí, se ukázala slučitelná s potřebami národa," prohlásil Čang o opatření, které v Číně funguje již třicet let.
"Nesmí být nyní změněna, aby nebyl porušen stabilní a rovnovážný populační růst," poukazuje Čang na to, že ještě deset let budou v produktivním věku starší silné generace.
Konec spekulacím
Předseda komise svým prohlášením zamezil rostoucím spekulacím, které se ohledně budoucnosti kontroverzní praxe v posledních dnech objevovaly. Na počátku března je zvířila zejména místopředsedkyně stejné komise Čao Paj-ke, která prohlásila, že je potřeba politiku jednoho dítěte změnit.
Čtěte také: Čína uvažuje o konci politiky jednoho dítěte
Debaty uvnitř strany o této věci následně připustil i mluvčí poradního sboru parlamentu Wu Ťien-min. Těmto spekulacím má však zřejmě nynější interview s Čangem učinit přítrž.
"(Opuštění politiky jednoho dítěte) by způsobilo vážné problémy a vytvořilo další tlak na sociální a ekonomický rozvoj," věří Čang.
Muži bez manželek
Podle čínského ministra práce Tchien Čcheng-pchinga je čínská ekonomika přes svůj dvouciferný růst schopna zajistit ročně pouze 12 milionů nových pracovních míst. Ve stejné době přitom na trh práce vstoupí 20 milionů zájemců o zaměstnání.
Čínské páry ve městě nyní musí rodičovství plánovat a smí mít jen jedno dítě. Dvě děti mohou mít pouze venkované, a to jen v případě, že se první potomek narodí postižený, nebo že je to dívka.
Politika tak vytváří velké sociální tlaky. Většina čínských rodin chce mít tradičně dítě mužského pohlaví. Dívek se v Číně rodí výrazně méně, a muži proto obtížně hledají manželku.