Čína uvažuje o konci politiky jednoho dítěte

mih
1. 3. 2008 23:00
Populace stárne, což by mohlo snížit ekonomický růst
Čínská vláda zavedla politiku jednoho dítěte kvůli přelidněnosti
Čínská vláda zavedla politiku jednoho dítěte kvůli přelidněnosti | Foto: Reuters

Peking - Čína uvažuje o tom, že skončí s takzvanou politikou jednoho dítěte. Často kritizované opatření v posledních třiceti letech zabránilo dalšímu růstu více než miliardové čínské populace.

Pokud rodiče současná nařízení nesplní, hrozí jim ztráta sociálních dávek nebo pokuta.

Místopředsedkyně výboru pro plánování rodičovství Čao Paj-ke nyní prohlásila, že politiku plánovaného rodičovství chce Čína změnit. "Nevím přesně, kdy a jak to uděláme, ale mezi zákonodárci má tato myšlenka značný ohlas," řekla.

Čínské páry ve městě nyní musí rodičovství plánovat a smí mít jen jedno dítě. Dvě děti mohou mít pouze venkované, a to jen v případě, že se první potomek narodí postižený, nebo že je to dívka.

Většina čínských rodin chce mít tradičně dítě mužského pohlaví. Dívek se v Číně rodí výrazně méně, a muži proto obtížně hledají manželku.

Porodnost v Číně za posledních třicet let klesla z 5,9 na 1,8 dítěte na jednu ženu. Čínská vláda si pochvaluje, že díky tomu ubylo chudoby a země zbohatla.

Tvrdá opatření však v poslední době naopak vedou k obavám, že se v Číně zastaví vysoký ekonomický růst, a to kvůli stárnutí populace. Proto vláda chystá změnu.

Z dosavadních vyjádření politiků plyne, že stát nechce zcela ztratit kontrolu nad porodností, opatření by však v blízké budoucnosti nemusela být tak přísná.

Už nyní však řada párů má dvě i více dětí. Jsou to hlavně bohaté rodiny, které si mohou dovolit zaplatit případné pokuty.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Výbuch ve městě Ghazní zabil nejméně 26 afghánských vojáků

Nejméně 26 lidí přišlo dnes o život a dalších 17 utrpělo zranění při mohutné explozi ve městě Ghazní, které je správním střediskem stejnojmenné provincie na východě Afghánistánu. Informovaly o tom tiskové agentury citující místní zdroje.

Agentura Ariana news s odvoláním na představitele městské nemocnice napsala, že všichni mrtví i zranění jsou vojáci afghánské armády. Podle prvních informací šlo zřejmě o explozi nálože nastražené v automobilu, který stál u základny ozbrojených sil. Agentura Nová Čína zmínila, že explozi předcházela v místě střelba.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Metropolí Eritrey otřáslo šest explozí, možná šlo o rakety z Tigraje

 Eritrejským hlavním městem Asmarou otřáslo v pátek pozdě večer šest explozí. Informovalo o tom americké ministerstvo zahraničí. Příčina ani přesné místo výbuchů zatím nejsou jasné, nicméně na Asmaru už dříve stříleli rakety povstalci ze sousední etiopské oblasti Tigraje, kde proti nim bojuje etipská armáda, poznamenala dnes agentura Reuters.

"V Asmaře nastalo ve 22:13 šest explozí," sdělilo ministerstvo zahraničí Spojených států na Twitteru. Zároveň vyzvalo americké občany, aby měli stále na paměti konflikt, který se odehrává v Tigraji. Tigraj leží na severu Etiopie a je jedním z jejích autonomních států. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy