Odtajněné dokumenty: Mao nabídl USA 10 milionů žen

man
15. 2. 2008 11:49
Šokující návrh padl na jednání s Kissingerem
Mao Ce-tung zemřel v roce 1976, ale dál zůstává ikonou vlácnoucího režimu.
Mao Ce-tung zemřel v roce 1976, ale dál zůstává ikonou vlácnoucího režimu. | Foto: Reuters

Washington - Americké ministerstvo zahraničí zveřejnilo část dosud tajných dokumentů, pocházejících z poloviny sedmdesátých let minulého století.

Mezi záznamy řady diplomatických schůzek vyvolal pozornost především přepis jednání mezi tehdejším poradcem amerického prezidenta pro bezpečnostní otázky Henry Kissingerem a čínským vůdcem Mao Ce-tungem.

"Velký kormidelník," jak se Maovi přezdívalo, nabídl Američanům export deseti milionů čínských žen do Spojených států.

Máme mnoho žen...

Učinil tak na schůzce v Pekingu 17. února, když hodnotil tehdy velmi nízkou úroveň americko-čínských obchodních vztahů.

"Víte, Čína je velmi chudá země. Ale čeho máme hodně, to jsou ženy," prohlásil Mao. Nejprve nabídl tisíce žen, později už hovořil o deseti milionech.

Mao Ce-tung (1893-1976) pomáhal budovat komunistickou stranu v Číně. R. 1949 vyhlásil Čínskou lidovou republiku, kterou udržoval represivním výkonem moci a silným kultem osobnosti. Dokázal vzdorovat sovětskému tlaku a vést zemi jinou cestou, ovšem jeho chápání komunistické ideologie bylo v praxi neúspěšné, ba tragické.
Mao Ce-tung (1893-1976) pomáhal budovat komunistickou stranu v Číně. R. 1949 vyhlásil Čínskou lidovou republiku, kterou udržoval represivním výkonem moci a silným kultem osobnosti. Dokázal vzdorovat sovětskému tlaku a vést zemi jinou cestou, ovšem jeho chápání komunistické ideologie bylo v praxi neúspěšné, ba tragické. | Foto: Reuters

Podle zápisu se někteří Číňané přítomní v místnosti usmívali, zatímco zaskočení Američané nevěděli, jak reagovat.

...které neumějí bojovat

"Pošleme vám je a způsobí u vás katastrofu. Máme mnoho žen, které rodí děti a dětí je u nás příliš," pokračoval vůdce asijské velmoci. Řekl také, že mnoho žen "neumí bojovat".

Pak ale náměstek čínského ministra zahraničí vůdce taktně upozornil, že pokud se tato informace dostane na veřejnost, může to v zemi způsobit hněv a silnou kritiku.

Dále čtěte:

Kissinger řekl, že souhlasí s tím, aby se tato část konverzace nedostala "ven" a celou věc zahrál do autu prohlášením, že Američané musejí návrh prostudovat.

USA a komunistická Čína se na počátku sedmdesátých let sblížily poté, co se Sovětský svaz stal jejich společným nepřítelem. K navázání dilaogu mezi zeměmi přispěly právě návštěvy Kissingera v Pekingu.

 

Právě se děje

Další zprávy